Małopolskie: pracownicy szpitala w Rabce zablokowali "zakopiankę"

8 lipca około godziny 16 pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju zablokowali ruch na "zakopiance" w okolicy kościoła na Piątkowej Górze. Protestują przeciw niesprawiedliwemu, ich zdaniem, traktowaniu szpitala przez krakowski oddział NFZ.

Pracownicy Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. oraz mieszkańcy Rabki-Zdroju trzymając transparenty będą wstrzymywać ruch na 5 minut przechodząc przez pasy na głównej trasie z Krakowa do Zakopanego co 20 minut aż do godz. 18. Blokada "zakopianki" ma odbyć się też w sobotę między 11 a 13 oraz w niedzielę od 16 do 18.

- Protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu udzielaniu kontraktów na świadczenia medyczne przez krakowski oddział NFZ - powiedziała prezes szpitala, Małgorzata Skwarek i zapowiedziała, że jeżeli ten protest nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to w przyszłym tygodniu pracownicy szpitala zablokują budynek NFZ w Krakowie.

Protest spowodował kilkukilometrowy korek w obydwu kierunkach na dwupasmowym odcinku "zakopianki". Skwarek zapewniła, że protestujący mają wszelkie pozwolenia na taki sposób przeprowadzania pikiety.

Pracownicy szpitala w Rabce-Zdroju domagają się od NFZ m.in. zawarcia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Izbie Przyjęć. Od decyzji nieprzyznającej kontraktu, szpital odwołał się na początku roku. Prezes NFZ pozytywnie rozpatrzył to odwołanie, jednak władze szpitala obawiają się, że dyrektor NFZ w Krakowie zaproponuje niekorzystne warunki kontraktu.

Pracownicy lecznicy domagają się też od NFZ podpisania kontraktu na oddział chirurgiczny, który zdaniem prezes Skwarek szpital w drodze konkursu wygrał, jednak NFZ nadal nie podpisał umowy na jego finansowanie. Mimo braku kontraktu z NFZ szpital od początku roku przyjmuje pacjentów na oddział chirurgii pożyczając pieniądze z budżetu miasta.

W połowie stycznia zarząd Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez krakowski NFZ. Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem prokuratury, procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH