Małopolskie: podmiot zewnętrzny przejmie zakład opieki

Podczas XXXVI sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni wyrazili zgodę na likwidację Zakładu Długoterminowej Opieki Medycznej im. Katarzyny Sieneńskiej w Makowie Podhalańskim.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, decyzja ta jest związana z osiąganiem przez zakład w ostatnich latach ujemnego wyniku finansowego. Obecnie utracił on płynność finansową i nie jest w stanie regulować samodzielnie bieżących zobowiązań.

Zarząd Województwa Małopolskiego starał się w ostatnich latach o nabycie nieruchomości, w której mieści się placówka, jednak jej nabycie na warunkach właściciela okazało się zbyt dużym obciążeniem dla samorządów lokalnych i województwa małopolskiego.

Rozmowy o sytuacji Zakładu Długoterminowej Opieki Medycznej w Makowie Podhalańskim prowadził w imieniu zarządu wicemarszałek Wojciech Kozak. - Odbyły się liczne konsultacje z pracownikami, dyskusje na posiedzeniach Rady Społecznej, tak by placówka nadal opiekowała się pacjentami oraz by zachować miejsca pracy w zakładzie - poinformował wicemarszałek Kozak.

Efektem negocjacji będzie przejęcie zakładu w Makowie Podhalańskim przez podmiot zewnętrzny, który przejmie także jego personel oraz będzie kontynuować działalność w zakresie długoterminowej opieki medycznej. Zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych przez zakład nastąpi 30 września br.

Zakładu Długoterminowej Opieki Medycznej im. św. Katarzyny Sieneńskiej w Makowie Podhalańskim powstał w lipcu 2000 r. na bazie Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy. Posiada dwa zakłady opiekuńcze: Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy - 70 łóżek i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy - 80 łóżek.

Podczas sesji Sejmiku w poniedziałek (22 kwietnia) radni województwa zdecydowali także o zmianach w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. Dr S. Jasińskiego w Zakopanem.

W szpitalu powstaną nowe poradnie: chorób metabolicznych, wad postawy oraz pracownie: USG i spirometryczna. Dzięki tym zmianom szpital będzie mógł zapewnić pacjentom kompleksową opiekę, co jest szczególnie ważne w jednostce, która specjalizuje się w rehabilitacji. Pracownie USG i spirometryczna dadzą szpitalowi możliwość ubiegania się o kontrakt z NFZ, np. w zakresie rehabilitacji kardiologicznej.  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH