Małopolskie: placówki dostaną o 16,5 mln zł więcej, w IV kwartale o ponad 34,5 mln zł Małopolskie placówki w trzecim kwartale otrzymają dodatkowe pieniądze. Fot. Archiwum

Małopolskie placówki w trzecim kwartale otrzymają dodatkowe pieniądze - informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dodaje, że kolejne zwiększenie wyceny świadczeń planowane jest w czwartym kwartale.

Dodatkowe pieniądze pochodzą z waloryzacji świadczeń, czyli podniesienia wyceny procedur medycznych. Wycena procedur w trzecim kwartale została zwiększona o 2 procent.

Zmiany wycen mają na celu m.in. pokrycie zwiększonych kosztów pracy wynikających z realizacji przepisów ustawy z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1265) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz. U. poz. 1456).

Waloryzacja (średnio 2 procent) dotyczy świadczeń realizowanych w leczeniu szpitalnym, opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i świadczeń zdrowotnych odrębnie kontraktowanych. W związku z waloryzacją w Małopolsce placówki medyczne w trzecim kwartale otrzymają dodatkowo niemal 16,5 mln zł.

Aneksy zostały już wysłane do placówek realizujących świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (poradnie specjalistyczne). W przypadku tego rodzaju świadczeń kwota wynikająca ze zwiększenia wyceny świadczeń to 2,5 mln zł. Aneksy zwiększające wyceny świadczeń otrzymali już realizatorzy programów lekowych (wartość waloryzacji w tym zakresie to ok. 122 000 zł) i chemioterapii.

Kolejne aneksy będą wysyłane do świadczeniodawców realizujących świadczenia w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i leczeniu uzależnień (wartość waloryzacji 1 mln zł) i świadczeń zdrowotnych odrębnie kontraktowanych (obecnie kompleksowe leczenie wrodzonej sztywności wielostawowej i dziecięcej opiece koordynowanej).

W leczeniu szpitalnym waloryzacja świadczeń to koszt niemal 13 mln z, przy czym największa kwota jest związana z leczeniem na oddziałach szpitalnych - ok. 12 mln zł. Wartości te zostały ujęte w ogłoszonych obecnie postępowaniach uzupełniających.

Jak dodaje Aleksandra Kwiecień, nie jest to ostania waloryzacja procedur medycznych w tym roku. W czwartym kwartale wycena świadczeń w Małopolsce zostanie podniesiona o kolejne 4 procent w stosunku do wyceny świadczeń z 30 czerwca. Planowany koszt waloryzacji w czwartym kwartale to ponad 34,5 mln zł we wszystkich wskazanych wcześniej rodzajach świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH