Małopolskie: okulistyka w Nowym Targu bez kontraktu z NFZ

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ nie podpisał umowy na świadczenia medyczne na 2012 r. z NZOZ "Oko-Test" w Nowym Targu. Dyrekcja lecznicy zapowiada wystąpienie na drogę sądową.

Jak poinformował Paweł Zieliński, dyrektor "Oko-Test", decyzja NFZ spowodowała, że ''ponad półtora tysiąca ubezpieczonych pacjentów oczekujących na zabieg ratujący wzrok, którzy zdecydowali się na leczenie w placówce, będzie zmuszonych zapisać się na zabieg do innego ośrodka i czekać w kilkuletniej kolejce.''

NZOZ "Oko-Test" w Nowym Targu jest jedyną placówką na Podhalu wykonującą m.in. skomplikowane zabiegi witrektomii, które ratują wzrok pacjentom zagrożonym ślepotą.

- To decyzja krzywdząca i bez żadnych podstaw prawnych, tym bardziej, że dwa dni przed otrzymaniem od NFZ decyzji odbyła się w NZOZ "Oko-Test" kontrola NFZ, która potwierdziła, że lecznica spełnia wszystkie wymogi i warunki stawiane placówkom ochrony zdrowia przez obowiązujące w naszym państwie przepisy prawa - dodał Zieliński.

Zaznaczył również, że decyzja NFZ jest zaskakująca, bo placówki działające na identycznych zasadach jak NZOZ "Oko-Test", czyli w trybie chirurgii jednego dnia, otrzymały kontrakty na rok 2012. Zieliński zapowiedział, że jeżeli odwołania od tej decyzji nie przyniosą korzystnego dla lecznicy rozwiązania, wystąpi na drogę sądową.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego OW NFZ informuje, że umowa nie została zawarta, ponieważ "Oko-Test" nie posiada własnego bloku operacyjnego. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 3 listopada 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, placówka mająca umowę na chirurgię jednego dnia musi mieć blok operacyjny w miejscu udzielania świadczeń. Tymczasem "Oko-Test" jest najemcą sali operacyjnej wchodzącej w skład bloku operacyjnego Szpitala w Nowym Targu.

Wskazała też, że zgodnie z przepisami niedopuszczalnym jest, aby szpital mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od liczby sal operacyjnych, wynajmował część bloku operacyjnego.

- Szpital musi bowiem zabezpieczyć 24-godzinną dostępność bloku operacyjnego do własnych celów - wyjaśniła.

Według dyrekcji "Oko-Test" nowotarski szpital powiatowy na bloku operacyjnym ma sześć sal operacyjnych, z czego wykorzystane są tyko trzy.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH