Małopolskie: kłopoty z nocną opieką w powiecie oświęcimskim

Po zmianie organizacji nocnej i świątecznej opieki wprowadzonej przez NFZ od 1 marca pacjenci z powiatu oświęcimskiego skarżą się na utrudniony dostęp do lekarza. Burmistrz Chełmka chce uruchomienia przychodni w swojej miejscowości.

Zgodnie z wytycznymi NFZ od 1 marca w powiecie oświęcimskim całodobową opiekę świadczą dwa podmioty, w tym Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, który swoim zasięgiem obejmuje Chełmek i Brzeszcze. Zdaniem Andrzeja Saternusa, burmistrza Chełmka ta sytuacja musi się zmienić, ze względu na ogromne niezadowolenie mieszkańców - pisze Dziennik Polski. 

Burmistrz wystąpił do ZLA w Ośwęcimiu o przekazanie kwoty w przeliczeniu na mieszkańca, która pozwoli na uruchomienie stacjonarnej opieki w Chełmku, a jeśli to będzie niemożliwe o uruchomienie w tym mieście dyżurów lekarsko-pielęgniarskich w soboty i niedziele.

Maja Berezowska, kierownik całodobowej opieki medycznej w ZLA, podkreśliła, że zgodnie z modelem wprowadzonym przez NFZ, istnieje możliwość utworzenia dodatkowego punktu nocnej pomocy lekarskiej, jeżeli dojazd do pacjenta przekracza odległość 30 km. Nie dotyczy to jednak powiatu oświęcimskiego, ponieważ najdalej położoną miejscowością w przypadku świadczenia usługi są Graboszyce, oddalone o 26 km.

Na portalu rynekzdrowia.pl informowaliśmy o wielu wątpliwościach związanych z nowym systemem opieki nocnej i świątecznej wprowadzonym przez NFZ. Zdaniem Artura Jakubiaka, członka Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, grupa lekarzy zdecydowana na pracę w nowym systemie jest zbyt wąska.

- Nie ma odpowiednich zasobów kadrowych dla zagwarantowania okrojonej nocnej i świątecznej pomocy medycznej - uważa Jakubiak. Jego zdaniem wprowadzony w marcu system może runąć z powodu braków kadrowych.

NFZ uważa, że nie należy się obawiać braku dostępności. Co prawda z danych płatnika z końca lutego wynikało, że w kraju będzie 491 miejsc udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki, podczas gdy w 2010 roku tego rodzaju punktów było 663, ale są też inne dane.

- Wskazują one, że realizacja świadczeń nie jest obarczona nadmierną intensywnością. Według naszej oceny nie nastąpi ograniczenie dostępności - twierdzi Magdalena Stawarska z Centrali NFZ i przekazuje nam wyliczenia dowodzące, że w 2010 roku na 50 tys. pacjentów w ciągu doby udzielono w kraju średnio: 32 porad w ramach nocnej i świątecznej ambulatoryjnej pomocy lekarskiej, 1,65 porad objętych świąteczną wyjazdową pomocą lekarską, 9,92 wizyt pielęgniarskich (nocna i świąteczna ambulatoryjna pomoc pielęgniarska).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH