Małopolskie: NFZ zwiększa nakłady na leczenie dzieci

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zwiększył nakłady na świadczenia dla najmłodszych pacjentów, łącznie o 18,5 mln zł - m.in. w zakresie leczenia szpitalnego, opieki ambulatoryjnej, rehabilitacji i opieki długoterminowej - informuje biuro prasowe oddziału.

W porównaniu z początkiem ub.r. w leczeniu szpitalnym o 120 proc. wzrosły nakłady na neonatologię, 22 proc. na kardiochirurgię dziecięcą, 18 proc. na dziecięcą ortopedię i traumatologię narządu ruchu, o 10 proc. zwiększyło się finansowanie oddziałów endokrynologii dziecięcej, a o 8 proc. reumatologii; o 6 proc. wzrosły nakłady na chirurgię dziecięcą, onkologię czy urologię - wylicza Barbara Bulanowska dyrektor MOW NFZ.

Podkreśla jednocześnie, że w poradniach specjalistycznych płatnik zakupił więcej świadczeń każdego typu. Jak wylicza, np. o 66 proc. wzrosły nakłady na gastroenterologię dziecięcą, o 56 proc. na leczenie chorób płuc.

- W trakcie kontraktowania za priorytetowy przyjęłam rozwój lecznictwa ambulatoryjnego i przesunięcie punktu ciężkości we wszystkich możliwych obszarach z leczenia stacjonarnego na specjalistyczne lecznictwo prowadzone w trybie ambulatoryjnym lub dziennym - podkreśla dyrektor Bulanowska.

Jej zdaniem takie działanie nie tylko przynosi efekt wymierny ekonomicznie, ale przede wszystkim jest korzystne dla pacjenta, co sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci, dla których każdy pobyt w szpitalu jest trudny.

NFZ zawarł kontrakt na oddział okulistyki dziecięcej z krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego. Dyrektor MOW NFZ przyznaje, że mimo ogłaszanych wielokrotnie konkursów ofert oraz rozmów z reprezentantami szpitali, okulistyka dla dzieci wciąż pozostawała białą plamą na mapie świadczeń medycznych województwa.

Do Małopolskiego Oddziału NFZ nieustannie docierały sygnały, że rodzice dzieci, które doznały urazu oka szukają pomocy na Śląsku. - Ta sytuacja ma szansę zmienić się od czerwca - zapowiada Barbara Bulanowska.

Do całodobowego oddziału okulistyki dziecięcej mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi potrzebującymi pomocy w trybie pilnym oraz planowych operacji. Płatnik przeznaczył na półroczny kontrakt okulistyki ponad 580 tys. zł.

Budżet Małopolskiego Oddziału NFZ na rok 2012 wynosi 5,116 mld zł i jest wyższy od ubiegłorocznego o 9 proc. Łącznie, na wszystkie rodzaje świadczeń dla dorosłych i dzieci nakłady zwiększyły się o około 430 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH