Małopolskie: 5,3 mld zł w budżecie oddziału NFZ na 2013 r.

W budżecie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w przyszłym roku znajdzie się 5 mld 302 mln zł - o 185 mln zł więcej niż w 2012 r. Według dyrektor oddziału, nie wzrośnie wycena, ale liczba wykupionych świadczeń.

Jak zadeklarowała na konferencji prasowej we wtorek (4 grudnia) Barbara Bulanowska, dyrektor MOW NFZ, Fundusz chce poprawić dostępność świadczeń.

- Nie możemy zagwarantować, że zmaleją wszystkie kolejki, albo że zmaleją one do oczekiwanych przez pacjentów wymiarów, ale mam nadzieję, że w niektórych zakresach w ogóle ich nie będzie - powiedziała Bulanowska.

Priorytetem dla NFZ są świadczenia z zakresu onkologii i pediatrii (w tym specjalistyczne świadczenia dla dzieci). Zwiększy się także, jak informuje NFZ, poziom finansowania świadczeń w poradniach okulistycznych, dermatologicznych, kardiologicznych i leczenia urazów oraz świadczeń tzw. nielimitowanych m.in. porodów i leczenia ostrych zespołów wieńcowych

Większe mają być w Małopolsce nakłady na świadczenia dla osób w podeszłym wieku m.in. w zakresie geriatrii, chirurgii naczyniowej i reumatologii. Jeśli chodzi o zabiegi leczenia zaćmy oraz endoprotezoplastykę, więcej pieniędzy otrzymają wybrane placówki, w których kolejki były największe i gdzie pacjenci najchętniej się zgłaszali.

W przypadku tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego więcej badań zostało zakontraktowanych na 2013 r. w ośrodkach przyszpitalnych i w tych, które mają nowocześniejszy sprzęt.

Na leczenie szpitalne w Małopolsce w 2013 r. wydane zostanie 2 mld 526 mln (wzrost o 122 mln zł), na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 450 mln zł (wzrost o 13,3 mln zł), na rehabilitację 179 mln zł (wzrost o 12,5 mln zł), na psychiatrię 167 mln zł (7,1 mln zł więcej).

W 2013 r. w Małopolsce mają być finansowane także nowe terapie. Najważniejsza z nich - bo przeznaczona dla pacjentów z całej Polski - jest terapia protonowa w leczeniu czerniaka gałki ocznej wykonywana w jedynym ośrodku w kraju przez Klinikę Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego we współpracy z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN.

Na ten cel zarezerwowano 2,5 mln zł, co powinno wystarczyć dla ok. 50 pacjentów. Pierwsze osoby były już leczone tą metodą w ramach eksperymentu medycznego. Terapia protonowa uzyskała pozytywną ocenę AOTM, a lada dzień ma się ukazać rozporządzenie ministra, które umożliwi ogłoszenie konkursu na to świadczenie.

Nowością będzie też uruchomienie przy krakowskim szpitalu im. Rydygiera ośrodka hiperbarii, który będzie wspierał leczenie oparzeń. Na ten rodzaj świadczeń małopolski NFZ chce przeznaczyć ok. 2 mln zł.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH