Małopolskie: 23 lekarzy złożyło wypowiedzenia w proszowickim szpitalu FOT. Lisa Brewster/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

23 lekarzy w szpitalu w Proszowicach (Małopolskie) złożyło wypowiedzenia - poinformowano we wtorek (31 października) w tym szpitalu. Lekarze domagają się zmiany polityki finansowej placówki. W czwartek pracownicy szpitala spotkają się ze związkami zawodowymi, by negocjować.

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach podkreśliła, że lekarze wciąż pracują, a okres złożonych wypowiedzeń wynosi trzy miesiące. W szpitalu pracuje 126 lekarzy, przy czym jedna trzecia z nich ma umowę o pracę.

- Medycy nie zgadzają się ze sposobem zarządzania placówką oraz z polityką finansową, z żenująco niskimi wynagrodzeniami - powiedział przewodniczący małopolskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Piotr Watoła.

Jak dodał, o sytuacji w szpitalu w Proszowicach OZZL zamierza poinformować prokuraturę, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Państwową Inspekcję Pracy.

Watoła zwrócił uwagę, że trzymiesięczny okres wypowiedzenia lekarzy może nie obowiązywać w przypadku, kiedy zdrowie i życie lekarzy oraz pacjentów jest zagrożone, a w przypadku placówki w Proszowicach - mówił - tak właśnie jest. Przewodniczący małopolskiego OZZL podkreślił, że w proszowickim szpitalu są lekarze, którzy pracują kilkadziesiąt godzin pod rząd.

Dyrekcja szpitala w Proszowicach podała, że wypowiedzenia złożyło 23 lekarzy, przy czym jedno z nich wiąże się z przejściem na emeryturę. Z kolei przewodniczący małopolskiego OZZL wyjaśnił, że przygotowanych wypowiedzeń jest znacznie więcej niż 23, jednak - z powodu krótszego niż trzy miesiące okresu wypowiedzenia - do szpitalnego działu kadr trafią później. - Ostatecznie w szpitalu zostanie tylko kilku lekarzy - ocenił Watoła.

Z-ca dyrektora ds. lecznictwa Tadeusz Augustyn poinformował, że pracownicy szpitala i związki zawodowe spotkają się w czwartek po południu w szpitalu w Proszowicach, aby negocjować.

- W sytuacji, kiedy brakuje kadry lekarskiej, specjalistów - a taką mamy sytuację w Polsce, ubytek nawet pojedynczych lekarzy stanowi problem - zaznaczył z-ca dyrektora.

W jego ocenie czwartkowe spotkanie będzie tylko początkiem negocjacji. - Myślę, że będzie to pierwsze robocze spotkanie, na którym ustalimy termin następnego, podczas którego rozmawialibyśmy już w obecności mediatora. Chcemy otrzymać od protestujących lekarzy listę żądań w punktach, by zobaczyć, co da się, i w jakim zakresie, spełnić - powiedział z-ca dyrektora, dodając, że liczy na porozumienie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH