Małopolski NFZ: żadnych zmian w zasadach przyjmowania pacjentów podczas ŚDM Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Centrum Urazowe. Fot. archiwum RZ

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie podał do wiadomości, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Kraków 2016 zasady udzielania świadczeń medycznych finansowanych przez NFZ nie ulegają zmianie.

Opieka nad pacjentami w każdym zakresie (wizyty w poradniach POZ, gabinetach specjalistycznych, stomatologicznych, rehabilitacja, przyjęcia do szpitala) odbywa się na takich samach zasadach jak dotychczas (zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) - stwierdza w informacji przekazanej mediom Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

Podkreśla to art. 12 pkt 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świętobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.

Zgodnie z tym artykułem pozostawanie w gotowości do udzielania zwiększonej liczby świadczeń opieki zdrowotnej nie stanowi i nie narusza wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przyznaje jednak, że zobowiązał placówki medyczne do poinformowania pacjentów o ewentualnych zmianach ich funkcjonowania z odpowiednim wyprzedzeniem. Jednak, aby mieć pewność, czy planowana wizyta u lekarza, planowany zabieg lub inne świadczenie medyczne zostanie zrealizowane w ustalonym terminie pacjenci powinni skontaktować się ze swoją przychodnią lub szpitalem.

NFZ przypomina również o obowiązku odwołania wizyt, jeśli w wyznaczonym terminie pacjent nie będzie mógł z niej skorzystać.

Na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału NFZ zostały opublikowane informacje dla mieszkańców Krakowa nt. pomocy medycznej w stanach nagłych (nocna i świąteczna opieka zdrowotna, stomatologiczna pomoc doraźna, szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, apteki całodobowe) oraz dla pielgrzymów z polski i krajów UE nt. pomocy medycznej w stanach nagłych w całym województwie oraz pomocy medycznej udzielanej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Informacja dla mieszkańców Krakowa: kliknij

Informacja dla pielgrzymów: kliknij

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH