Małopolski oddział NFZ uważa, że szpitale wykazujące straty mają pieniądze na kontach oraz tzw. rezerwy finansowe i nie padną bez zapłaconych nadwykonań, bo to tylko kilka procent rocznego budżetu szpitala.

Tak informuje Dziennik Polski.

Tylko w pierwszym półroczu małopolskie szpitale udzieliły nieplanowanych świadczeń na ponad 100 mln zł.

NFZ chce im zwrócić tylko 42 mln zł i do końca roku nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na tzw. nadwykonania.

Dodatkowe pieniądze mają trafić tam, gdzie szpitale udzieliły świadczeń ratujących życie, a właściwie uznanych przez NFZ za ratujące życie, np. porody, intensywną terapię czy radioterapię i chemioterapię.

Według Barbary Bulanowskiej, dyrektora małopolskiego oddziału NFZ, straszenie, że bez zapłaconych nadwykonań szpitale padną jest niepoważne, gdyż pieniądze te stanowią tylko kilka procent rocznego budżetu szpitala.

Z danych zebranych przez małopolski oddział NFZ wynika też, że szpitale wykazujące straty, mają pieniądze na kontach i tzw. rezerwy finansowe. Np. jeden ze szpitali wojewódzkich w bilansie rocznym wykazał stratę 88 tys. zł, ale na kontach miał ponad 30 mln zł, a rezerwy przekraczały kolejne 10 mln zł.

Dyrektorzy szpitali uważają, że nie można w taki sposób odczytywać bilansów. - Jeśli mam stratę 2 mln zł, a na koncie 2 mln zł, to w rzeczywistości oznacza stratę w wysokości 2 mln zł, bo na koncie były pieniądze przeznaczone na pensje, wydane na początku stycznia, ale zakwalifikowane do bilansu rocznego – wyjaśnia Dziennikowi Polskiemu dyrektorka jednego z krakowskich szpitali.

Zarządzający szpitalami zwracają uwagę, że NFZ płaci za to wszystkie nadwykonania w podstawowej opiece zdrowotnej oraz w zakresie refundacji leków. W pierwszym przypadku na aneksy przeznaczono w Małopolsce 11 mln zł, w drugim - 45 mln zł.

Podkreślają, że to ich oddziały ratunkowe nocami i w weekendy zastępują podstawową opiekę.

NFZ tłumaczy, że świadczenia podstawowej opieki i refundacja leków muszą być zapłacone w pełnej wysokości, bo takie są przepisy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH