Małopolski NFZ rozdzielił pieniądze na 2012 r.

5 mld 116 mln zł wynosi budżet małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2012 r. To 430 mln zł więcej niż budżet, jaki otrzymał MOW NFZ do dyspozycji na początku tego roku. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

W małopolskim oddziale NFZ zakończyły się negocjacje z placówkami medycznymi - aneksy do umów na przyszły rok podpisało ok. 1,6 tys. podmiotów. Siedmiu placówkom, które nie wywiązywały się z kontraktów, NFZ umowy wypowiedział, a z kilkunastoma rozwiązał je za porozumieniem stron.

- 430 mln zł więcej w budżecie to znaczący wzrost i oddech po dwóch latach kłopotów finansowych - uważa dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

- Nie oznacza to, że wszystkie aspiracje świadczeniodawców zostaną zaspokojone. Uważam jednak, że wszyscy dostali godne kontrakty i nie powinni generować strat finansowych. Większe nakłady na pewno przełożą się na lepszą dostępność do świadczeń - dodała Bulanowska.

Z dodatkowych 430 mln zł, 227,7 mln zł zostało przeznaczone na lecznictwo szpitalne, 92,7 mln zł na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, nieco ponad 49 mln zł na zapłatę za tzw. nadwykonania z 2011 r., 22 mln zł na programy lekowe, po 20 mln zł na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację oraz świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie (takie jak dializoterapia, tlenoterapia czy żywienie poza- i dojelitowe, a także np. pozytronowa emisyjna tomografia).

O 12 mln zł wzrosną wydatki na podstawową opiekę zdrowotną, o 10 mln zł na zaopatrzenie w sprzęt medyczny i o 9 mln zł na stomatologię. Założono, że o 49,7 mln zł spadną wydatki na refundację leków.

- Postanowiliśmy zakontraktować więcej tych świadczeń, które są najbardziej potrzebne mieszkańcom - mówiła Bulanowska.

Mocniej niż do tej pory dofinansowane mają być programy terapeutyczne z użyciem drogich leków. Na ten cel w Małopolsce przeznaczone będzie w przyszłym roku 22,2 mln zł więcej.

- Finansowane będą nowe programy, m.in. leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, leczenia raka płuc czy jelita grubego, nowe leki zostaną włączone w terapii raka nerki. W przypadku stwardnienia rozsianego (sclerosis multipleks) możliwość korzystania z programu lekowego zostanie wydłużona z trzech do pięciu lat" - powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.

Dla pacjentów bardzo istotny jest wzrost o blisko 93 mln zł nakładów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (o 26 proc.). Także dodatkowych 20 mln zł na rehabilitację ma sprawić, że pacjenci, zwłaszcza z urazami neurologicznymi, nie będą miesiącami czekać na rozpoczęcie rehabilitacji, a 10 mln zł więcej na sprzęt ortopedyczny powinno skrócić czas oczekiwania na jego otrzymanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH