Małopolska: za kilka dni wyniki kontroli w oddziale NFZ

25 stycznia powinny być znane wyniki kontroli w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ - poinformowała dyrektor oddziału Barbara Bulanowska.

Na nadzwyczajnej sesji małopolskiego sejmiku mówiła ona o kontraktowaniu świadczeń medycznych na 2011 r.

Podczas obrad po raz kolejny padły zarzuty, że z rynku medycznego w Małopolsce zniknęło wiele renomowanych i działających od lat placówek, że najważniejszym kryterium przy rozstrzyganiu konkursów okazała się nie jakość usług a cena, oraz że pacjenci w wielu miejscowościach nie mają zapewnionej opieki specjalistycznej.

– Przyjęty sposób rankingowania powodował, że z rynku zostało usuniętych wiele renomowanych podmiotów. Ten ranking wymusił też na świadczeniodawcach maksymalne obniżenie ceny – mówił radny PiS Andrzej Romanek. Radny SLD Grzegorz Gondek pytał, czy NFZ kontrolował placówki walczące o kontrakty i to, czy mają one deklarowany sprzęt i lekarzy.

Jak zauważyła przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia sejmiku Małgorzata Radwan-Ballada to urzędnicy NFZ decydują, która poradnia będzie istnieć i świadczyć usługi dla pacjentów. Wtórował jej prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Andrzej Matyja.

– W gruzach legała zasada, że pacjent wybiera lekarza i że za nim idą pieniądze. To NFZ, czyli płatnik, wybrał nam lekarza i miejsce, gdzie pacjent ma być leczony – mówił Matyja.

Według dr Macieja Dendury, prezesa Związku Pracodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, spółki, które nie uzyskały kontraktów na AOS, przegrały z powodu kryterium cenowego, a nie jakości świadczenia usług.

Bulanowska odpierała zarzuty, że zbyt późno ogłoszono konkursy, a świadczeniodawcy nie wiedzieli, co ich czeka. Podkreśliła, że w ciągu trzech miesięcy małopolski oddział NFZ między tysiące jednostek rozdzielił 4 mld zł.

Konkursy ogłoszono na 11 rodzajów świadczeń. Wpłynęło na nie 5725 ofert. Jak mówiła Bulanowska wiele z nich zawierało błędy, o czym świadczy liczba wezwań do usunięcia uchybień – 3940. Małopolski NFZ ogłosił 274 konkursy uzupełniające. Ich rozstrzygnięcia zaplanowano między 20 stycznia a 15 lutego.

Dyrektor małopolskiego NFZ przyznała, że nie podpisano jeszcze kontraktów, bo placówki medyczne mają jeszcze czas na odwołania – złożono ich ponad 1,1 tys. Do tej pory pozytywnie rozpatrzono tylko trzy z nich. Po fali skarg placówek medycznych i po krytycznych publikacjach w mediach dyrektor małopolskiego NFZ zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz prezesa NFZ o kontrolę rzetelności konkursów.

– Wyniki kontroli powinny być znane około 25 stycznia. Uważam, że konkurs został przeprowadzony zgodnie z prawem i bardzo dobrze – powiedziała Bulanowska, pytana, czy wobec zarzutów pod jej adresem powinna podać się do dymisji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH