Małopolska: wojewoda apeluje do ministra zdrowia ws. kontraktów dla SOR-ów

Wojewóda małopolski Jerzy Miller zwrócił się do ministra Bartosza Arłukowicza z prośbą o interwencję w związku z problemami dotyczącymi kontraktów dla SOR-ów w czterech szpitalach w Małopolsce.

Chodzi o oddziały ratunkowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, SP ZOZ w Myślenicach, Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie oraz w ZOZ MSWiA w Krakowie.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie dowiedział się w ubiegłym tygodniu, że nie dostanie w 2012 roku pieniędzy na szpitalny oddział ratunkowy. SOR nie spełniał bowiem wszystkich wymogów określonych w znowelizowanej Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W tej sprawie m.in. postanowił zainterweniować w resorcie zdrowia Jerzy Miller.

Chodziło o to, że szpital nie spełnia wymogu posiadania zadaszonego, przelotowego podjazdu zamykanego i otwierającego się automatycznie, gdzie możliwe jest mijanie się dwóch karetek.

Jak wyjaśniała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik MOW NFZ, to spowodowało, że uzgadniając warunki finansowe dla szpitala na rok 2012 oddział wojewódzki NFZ zmuszony był zaproponować placówce zmianę kształtu kontraktu.

Natomiast doc. Maciej Kowalczyk, dyrektor szpitala, zapewniał, że zarówno szpital, jak i SOR spełniają wszystkie warunki poza posiadaniem specjalistycznego podjazdu, przy czym aktualny sposób przyjmowania pacjentów jest w pełni bezpieczny.

W piątek (16 grudnia) redakcja portalu rynekzdrowia.pl otrzymała list w którym czytamy, że ''MOW NFZ oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oświadczają, że strony doszły do porozumienia. Szpital będzie jak dotychczas udzielał pomocy małym pacjentom. Dostęp do świadczeń medycznych w Szpitalu nie zmieni się i nie zostanie w żaden sposób ograniczony, a Małopolski Oddział NFZ zapewni właściwe finansowanie tej opieki. W związku z powyższym wszelkie spekulacje dotyczące problemów w tym zakresie uważamy za nieuprawnione''.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH