Dyrektorzy NZOZ-ów z Małopolski uważają, że NFZ proponuje im zaniżone stawki wycen za ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne. Ich zdaniem powinny obowiązywać stawki wyższe niż proponuje NFZ. Małopolski NFZ odpowiada: aneksy z wyższymi kwotami wysłaliśmy, czekamy na odpowiedź.

Dyrektorzy części niepublicznych placówek uważają, że NFZ się z nimi nie liczy, a brak aneksów do kontraktów uniemożliwia im planowanie działań - zwłaszcza zatrudnienia lekarzy specjalistów na rok 2009. - Zakłady do tej pory nie otrzymały propozycji wartości kontraktu. Nie wiedzą, jaką wielkość świadczeń i jaką cenę zaproponuje im Fundusz - mówił w piątek (14 listopada) dziennikarzom prezes Centrum Ekonomiki Zdrowia w Krakowie Jacek Kukurba.

Dodał, że wcześniejsze informacje przekazane zakładom przez NFZ o planowanej na rok 2009 stawce 7,80 zł za punkt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nie odzwierciedlają wzrostu wynagrodzeń wynikającego z ustawy z 2006 r. Z wyliczeń NZOZ wynika, że wartość punktu powinna wynosić 8,46 zł.

Według Kukurby teraz już nie ma czasu na negocjacje i rozmowy i małe Zakłady Opieki Zdrowotnej (ZOZ) podpiszą takie aneksy do kontraktów, jakie dostaną, większe mogą się zastanawiać nad ich odrzuceniem.

Przedstawiciele Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej z Małopolski w grudniu zamierzają zawrzeć porozumienie, by mieć silniejszą reprezentację w kontaktach z NFZ.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Małopolskiego Oddziału NFZ Jolanta Pulchna, w Małopolsce NFZ ma podpisane umowy na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne ze 114 placówkami publicznymi i 328 niepublicznymi.

- Wobec wszystkich placówek stosujemy te same kryteria i wymogi. Do 30 września przesłane zostały do nich propozycje wysokości kontraktów ze stawką 7,80 zł za punkt, która została wówczas przyjęta przez 80 proc. świadczeniodawców - powiedziała PAP Pulchna. - Przez część placówek oferty zostały odrzucone, a świadczeniodawcy kierowali do nas swoje uwagi. W efekcie Małopolski Oddział NFZ podwyższył stawki za punkt do 8,20 zł i przygotował dla wszystkich placówek, również tych, które przyjęły wcześniej proponowane kwoty, nowe aneksy do umów" - dodała.

Nowe aneksy są wysyłane do placówek od 12 listopada, a ostatnia część została wysłana w piątek. - Mamy nadzieję, że wszystkie placówki mające umowę na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne przyjmą nasze warunki. Jeśli jednak oferty zostaną odrzucone oddział jest gotowy do spotkań, rozmów i negocjacji - dodała Pulchna.

W 2009 roku na świadczenia specjalistyczne w budżecie małopolskiego NFZ przewidziano blisko 350 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH