Małopolska: więcej pieniędzy dla poradni kardiologicznych w 2012 r.

Choroby układu krążenia znajdują się w Polsce na czele listy przyczyn zgonów. W województwie małopolskim umiera z ich powodu 43 proc. mężczyzn oraz 55 proc. kobiet.

Jak poinformowała portal rynek zdrowia.pl Barbara Grzybek- Korgól, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w ub. r. na 57 969 wyjazdów 442 wezwania dotyczyły zawału mięśnia sercowego, a 715 razy wzywano pogotowie do zatrzymania krążenia.

- Przypuszczam, że statystyki z br. będą podobne. W przypadku chorób układu krążenia w sierpniu 2011 r. lekarze przyjęli aż 41 wezwań do zawału i 77 wezwań do zatrzymania krążenia - dodaje rzeczniczka KPR.

Zdaniem prof. Piotra Podolca, kierownika Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, sytuacja w samym Krakowie jest nieco lepsza niż w całej Małopolsce, ale ciągle znacznie gorsza niż w krajach tzw. starej Unii Europejskiej. Choroby układu krążenia wraz z chorobami układu oddechowego odpowiadają w Krakowie za 14 na 100 orzeczeń o niepełnosprawności.

Jaka jest dostępność do specjalistów w dziedzinie chorób serca w Krakowie i Małopolsce?

- Informacje o czasie oczekiwania do poszczególnych specjalistów Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ może pozyskiwać jedynie ze sprawozdawczości placówek, które mają obowiązek co miesiąc przesyłać do Funduszu informacje o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania do danej poradni. Trudno jednak o precyzyjne obliczenia, bo nie wszystkie jednostki uaktualniają dane na bieżąco, są one zatem obarczone ryzykiem błędu - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego OW NFZ. I dodaje, że we wrześniu br. czas oczekiwania do 32. poradni kardiologicznych w Krakowie i 98. na terenie Małopolski wahał się od 8 do 218 dni.

- Największe zapotrzebowanie obejmuje m. in. właśnie poradnie kardiologiczne, dlatego w budżecie na przyszły rok, wyższym od tegorocznego, Małopolski OW NFZ planuje na ten cel więcej środków. Mamy nadzieję, że wspomniane dofinansowanie będzie odczuwalne dla pacjentów - dodaje Pulchna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH