Małopolska: przyszłym roku na świadczenia NFZ przeznaczy 6,2 mld zł Małopolska: przyszłym roku na świadczenia NFZ przeznaczy 6,2 mld zł. Fot. Fotolia

Z planów wynika, że w 2017 r. na sfinansowanie świadczeń medycznych w całej Polsce przeznaczone zostaną 73 mld zł. To o blisko 4 mld więcej, niż NFZ za leczenie pacjentów zapłaci w tym roku.

Według założeń w 2017 roku w Małopolsce na świadczenia medyczne przeznaczonych zostanie aż 6,2 mld zł.

Jak przekonuje w Dzienniku Polskim dr Jerzy Radziszowski z Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego w Krakowie, samo zwiększenie środków finansowych to jeszcze nie powód do optymizmu. Może się bowiem okazać, że większość tej kwoty przeznaczona zostanie na podwyżki dla personelu, a pacjenci na tym nie skorzystają.

NFZ planuje wydać na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) 9,8 mld zł, zaś na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - 5,6 mld zł. Na leczenie szpitalne zapisano 31,3 mld - w tym na programy terapeutyczne (lekowe) - 2,9 mld i chemioterapię - 1,2 mld zł.

Czytaj także: Plan finansowy NFZ na 2017 rok: optymizm bardzo dziwi opozycję

Na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień przewidziano 2,4 mld zł; na rehabilitację leczniczą - 2,1 mld; na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 1,3 mld; na opiekę paliatywną i hospicyjną - 599 mln zł.

Ponadto plan przewiduje na leczenie stomatologiczne 1,7 mld zł, na lecznictwo uzdrowiskowe - 656 mln, na pomoc doraźną i transport sanitarny - 48 mln zł.

W planie zapisano 189 mln zł na profilaktyczne programy zdrowotne oraz 7,8 mld na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego oszacowano na 1,8 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH