Małopolska: prawie 841 mln zł dla szpitali w sieci Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof; FOT. Materiały prasowe

Blisko 841 mln zł zostało przeznaczonych na pierwszy kwartał funkcjonowania sieci szpitali w Małopolsce. Największy ryczał w kraju - 74 mln zł - otrzymał Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

W Małopolsce w ramach sieci działa 36 szpitali, wśród nich jest aż sześć - najwięcej w Polsce - szpitali na poziomie ogólnopolskim.

Na pierwszy kwartał funkcjonowania sieci w regionie przeznaczono 841 mln zł, z czego 452 mln zł zostały zagwarantowane w ryczałtach, a 389 mln zł w ramach tzw. świadczeń wyodrębnionych.

- Największy ryczałt w Polsce i w Małopolsce dostał Szpital Uniwersytecki - 74 mln zł - podała w poniedziałek dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska. W sumie szpital będzie miał w ostatnim kwartale roku niemal 100 mln zł na świadczenia, umowa podpisana z placówką była tak obszerna, że dokumenty zajmowały kilka skrzynek.

- Udało nam się po przeprowadzonych konkursach podpisać kontrakty na kompleksową opiekę nad kobietą ciężarną na wszystkich trzech poziomach sieci. To nasz mały sukces - powiedziała dyrektor małopolskiego NFZ.

Małopolski NFZ z końcem września rozstrzygnął także konkursy uzupełniające na te świadczenia, które są realizowane w szpitalach sieciowych, ale których potrzeba w Małopolsce więcej m.in. w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, położnictwa i ginekologii, urologii dziecięcej, kardiologii w tym leczenia inwazyjnego. Na ten cel do końca roku przeznaczonych zostanie 60 mln zł.

Fryźlewicz-Chrapisińska mówiła, że znany jest już także wzór, według którego będzie naliczany ryczałt dla szpitali w kolejnych miesiącach. - Ważne jest, żeby podmioty, które są w sieci, realizowały między 98 a 100 proc. kontraktu, ponieważ jeśli placówka wykona poniżej 98 proc. całego ryczałtu, to środki będą zabierane i przekazywane innym podmiotom - powiedziała.

- Istotnym elementem w ryczałcie są także wskaźniki jakościowe i posiadanie certyfikatu Centrum Monitorowania Jakości - dodała.

Według dyrektor małopolskiego oddziału NFZ pierwszy weekend funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki medycznej w nowej formule minął spokojnie. - Pacjenci byli przez nas informowani o zmianach. Odebraliśmy w niedzielę kilkadziesiąt telefonów - dodała.

Mieszkańcy Małopolski mają do dyspozycji 50 miejsc realizacji tych świadczeń w całym województwie. W Skawinie i w Wieliczce, gdzie konkursy na opiekę nocną i świąteczną wygrały nowe podmioty, mieszkańcy będą mogli korzystać z pomocy lekarzy w tych miejscowościach, w dwóch dodatkowo uruchomionych punktach przyjęć.

Pytana o to, ile placówek deklaruje, że będzie przyjmować u nich pediatra, dyrektor małopolskiego NFZ powiedziała, że dokładne informacje o personelu będą znane za kilka dni. - W każdym punkcie, niezależnie od tego, czy jest pediatra, czy nie, lekarz ma obowiązek przyjąć dziecko i dorosłego - podkreśliła Fryźlewicz-Chrapisińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH