Małopolska: pacjenci skarżą się na świadczeniodawców

Mieszkańcy gminy Bolesław nie są zadowoleni z jakości usług świadczonych przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Promed. Skierowali w tej sprawie skargę m.in. do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, rzecznika praw pacjenta oraz wojewody małopolskiego. Szefowa centrum medycznego zaprzecza zarzutom. Uważa, że to pomówienia.

Pacjenci zarzucają ośrodkowi m.in. ograniczanie dziennego limitu przyjęć pacjentów (do 20 osób na jednego lekarza) oraz stosowanie ograniczeń w wydawaniu skierowań na badania.

Jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl, Aleksandra Kwiecień z biura rzecznika małopolskiego OW NFZ, dział skarg i wniosków na podstawie skargi mieszkańców Bolesławia skierował wniosek o kontrole NZOZ Promed. Kontrola jak na razie jeszcze się nie zaczęła, ponieważ Fundusz czeka na stosowne, dodatkowe dokument.

- W swoich zarzutach pacjenci zwracali uwagę na ustalanie dziennego limitu przyjęcia pacjentów, problemy z rejestracją do lekarzy - przede wszystkim utrudnienia w rejestracji telefonicznej, ograniczenie w wydawaniu skierowań na badania, trudności w uzyskiwaniu recept i wizyt pielęgniarki środowiskowej, niegrzeczne zachowanie rejestratorek - przyznaje Kwiecień

Dodaje również, że w tym roku do działu skarg i wniosków wpłynęły już 24 skargi na świadczeniodawców, a w ubiegłym - było ich 81. W przypadku 9 skarg podjęto decyzję o przeprowadzeniu kontroli "skargowej". W dwóch z nich jeszcze trwają, więc na razie nie wiadomo, czy zarzuty w skargach potwierdzą się. W pozostałych dwóch kontrole nie potwierdziły zarzutów, w pozostałych pięciu zarzuty potwierdzono częściowo.

Główne zarzuty w skargach to odmowa udzielania świadczeń, ograniczanie dostępności do świadczeń, pobieranie opłat, wypisywanie recept bez refundacji, zła organizacja udzielania świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH