Małopolska: obawy przed prywatyzacją zakładów ortopedycznych

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych w imieniu 45 organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne z województwa małopolskiego wystosował protest przeciwko decyzji rządu dotyczącej prywatyzacji przemysłu ortopedycznego w Polsce.

W oświadczeniu z 28 lipca czytamy m.in., że „brak środków finansowych doprowadza do sytuacji, w której jest coraz trudniej zakładom utrzymać się na rynku. Dalsza polityka państwa doprowadzić może do upadku polskiej branży zaopatrzenia ortopedycznego”.

W dalszej części stanowiska Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych wyraził pogląd, że przeprowadzenie prywatyzacji polskich zakładów zaopatrzenia ortopedycznego jest nieuniknione. Zaznaczył jednak, że wiele zależy od tego w jaki sposób zostanie ona przeprowadzona.

Rozmawialiśmy na ten temat z Józefem Góralczykiem, ekspertem ds. zaopatrzenia ortopedycznego Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych, jednocześnie specjalistą ds. zaopatrzenia ortopedycznego w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

– Organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne obawiają się, że prywatyzacja zakładów zaopatrzenia ortopedycznego, które obecnie są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa, doprowadzi do tego, że w Polsce przestanie istnieć zawód technika ortopedy. Na przykład Krakowskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego, firma istniejąca od 1917 roku, ich nie zatrudniają. Indywidualne zamówienia realizują jeszcze ostatni fachowcy, którzy niebawem przejdą na emerytury – wyjaśnia obawy środowisk osób niepełnosprawnych Józef Góralczyk.

Ponadto zwraca on uwagę na wysokie ceny wyrobów ortopedycznych.

– Proteza nogi, która służy przeciętnie 3 lata, kosztuje średnio 15 tys. zł, a refundacja to 2,8 tys. zł. Dla wielu osób niepełnosprawnych są więc one niedostępne, dlatego nie wychodzą z mieszkań. O tych sprawach chcielibyśmy rozmawiać z decydentami.

Ekspert obawia się również, że nieunikniona prywatyzacja doprowadzić może do braku kontroli nad jakością produkcji i za przykład podaje sprowadzane z Dalekiego Wschodu wyroby masowe dla osób niepełnosprawnych (pasy, laski, kule, opaski, stabilizatory), które nie są badane pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego.

„Prywatyzacja zakładów ortopedycznych w Polsce powinna być poprzedzona merytoryczną dyskusją, w jaki sposób ją przeprowadzić i jak uchronić przemysł przed utraceniem osiągnięć wielu pokoleń fachowców produkcji ortopedycznej” – domagają się organizacje osób niepełnosprawnych z Małopolski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH