Małopolska: mieszkańcy Skały murem w proteście - bronią opieki nocnej

Mieszkańcy gmin: Iwanowice, Skała, Sułoszowa, którzy korzystali z opieki całodobowej świadczonej przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, walczą o przywrócenie świadczenia w Skale.

Jak informuje Dziennik Polski, kontrakt na opiekę nocną i świąteczna na następne trzy lata zdobyła spółka OPC, która otworzyła ambulatorium w Szycach (odległość z niektórych miejscowości wynosi nawet 30 km). Władzę gminy zabiegały o to, by firma otworzyła dodatkowy punkt w Skale. Bez powodzenia.

Burmistrz Skały ma za sobą również nieudane rozmowy z władzami gminy Trzyciąż w sprawie przyłączenia się jej do obszaru iwanowicko-skalsko-sułoszowskiego, co dałoby możliwość utworzenia dodatkowego punktu całodobowego w Skale i przyznania na niego kontraktu.

Do tego wymagany jest obszar z przynajmniej 50 tys. mieszkańców. W trzech gminach jest ich 36 tysięcy. Samorządowcy chcą, aby NFZ uwzględnił jeszcze 400 tys. turystów rocznie, odwiedzających Ojców i okolice, co daje średnio 33 300 miesięcznie.

Mieszkańcy gmin powołali Komitet Obrony Opieki Całodobowej. Komitet i władze Skały interweniowały już m.in. u wojewody małopolskiego, posłów i minister zdrowia. Obecnie chcą się spotkać z władzami małopolskiego oddziału Funduszu.

Kontraktowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przysporzyło sporo emocji w całym kraju.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, w Głogowie (lubuskie) władze miasta i powiatu porozumiały się z Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych w sprawie uruchomienia w mieście filii lecznicy, w której będą przyjmowani pacjenci w godzinach nocnych i dniach świątecznych. Samorządy zdecydowały się dopłacać do opieki zdrowotnej. Wcześniej przez dwa miesiące opieka nocna i świąteczna była finansowana z budżetów miasta, powiatu i gmin i kosztowała je ponad 100 tys. zł.

Mieszkańców Ozorkowa i pobliskiego Parzęczewa (województwo łódzkie) od 1 marca muszą korzystać z nocnej i świątecznej pomocy w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w oddalonym o 15 km Zgierzu. Mieszkańcy gminy Ozorków muszą natomiast jeździć do Łęczycy. Po protestach zdecydowano o uruchomieniu przez stację punktu w Ozorkowie. Będzie on jednak czynny tylko raz na dwa tygodnie - w niedzielę w godz. 8-18.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH