Małopolska: kolejki do sanatorium dłuższe niż ważność wniosku Uwaga, pacjenci mogą stracić cierpliwość!

Niemal 2,5 tysiąca małopolskich pacjentów musi ponownie starać się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, bo ich dotychczasowe wnioski w oczekiwaniu na zatwierdzenie straciły ważność.

Skierowanie lekarskie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy. Po tym czasie pacjent musi powtarzać badania a kolejka do najbardziej obleganych placówek, takich jak na przykład Ustroń to około 30 miesięcy oczekiwania, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Inowrocław, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Ustka czy Świnoujście to czas około 27 miesięcy.

Półtoraroczny okres ważności skierowania wprowadziło rozporządzanie Ministerstwa Zdrowia z sierpnia ubiegłego roku.

Wyjechać jednak do sanatorium można oczekując znacznie krócej z tym, że do mniej atrakcyjnych miejscowości. Po 12 miesięcznym oczekiwaniu można na przykład  skorzystać z leczenia sanatoryjnego w Przerzeczynie-Zdroju, czy po około 14 miesiącach oczekiwania w Szczawnicy, Krynicy-Zdrój lub w  Polańczyku.

– To prawda, że zaświadczenia są ważne 18 miesięcy i że otrzymaliśmy zarządzenie prezesa NFZ, informujące, że prawo nie daje nam możliwości prolongowania skierowań. Z tego powodu, po 18 miesiącach rzeczywiście skierowania definitywnie tracą swoją ważność. Nie znaczy to jednak, że pacjenci, którzy muszą powtarzać badania i starać się ponownie o skierowania, kierowani są na koniec kolejki. Staramy się aby trafiali oni raczej na jej początek i staramy się z dodatkowych środków albo ze zwrotów potwierdzać ich skierowania – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Skala problemu jest potęgowana tym, że Małopolski OW NFZ zakontraktował w tym roku znacznie mniej miejsc sanatoryjnych niż w ubiegłym ze względu na brak środków finansowych.

– Nasz oddział podjął konkretne działania, aby pomóc oczekującym na sanatoria pacjentom. Podjęta została decyzja o przesunięciu w budżecie oddziału pieniędzy z puli na refundację leków aby można było dokupić turnusów sanatoryjnych. Jest to kwota 2 mln złotych. Spodziewamy się jeszcze korekty naszego budżetu i z tego tytułu dodatkowy milion zostanie przekazany na leczenie sanatoryjne. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób w przyszłości zapobiec takim sytuacjom, że przed upływem 18 miesięcy ktoś nie otrzyma potwierdzenia swojego skierowania – stwierdza rzeczniczka Małopolskiego OW NFZ.

Sprawa terminu ważności skierowań sanatoryjnych ma zostać uwzględniona w nowelizacji rozporządzenia jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH