Małopolska: gminy protestują, bo opieka nocna za daleko

Gminy Iwanowice, Skała i Sułoszowa (woj. małopolskie) protestują przeciwko likwidacji całodobowej opieki w 4. Oddziale Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (KPR) w Skale.

- Nie jesteśmy w stanie zakontraktować tych świadczeń we wszystkich miejscach - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (MOW NFZ).

Według nowych przepisów, dotyczących kontraktowania nocnej i świątecznej opieki, obowiązujących od 1 marca b.r. NFZ podzielił województwo na 46 obszarów. Dla każdego z obszarów został w drodze konkursu wyłoniony jeden świadczeniodawca zabezpieczający opiekę. 

- Obszar obejmujący Skałę zabezpiecza placówka w Szycach, oddalona o 14 km. Jednak nie obowiazuje rejonizacja i pacjenci mogą korzystać z dowolnej placówki w województwie. Może też zdarzyć się, że ktoś zdecyduje się wybrać ambulatorium w Słomnikach (18 km) lub w szpitalu w Olkuszu - informuje nas Jolanta Pulchna.

Przyznaje, że optymalnie byłoby, gdyby chory w razie potrzeby miał ambulatorium jak najbliżej, jednak dodaje, że z wielu względów nie jest to możliwe. - Mogliśmy wybrać tylko jedną placówkę na cały obszar, w tym wypadku najkorzystniejsza okazała się oferta NZOZ-u OPC w Szycach - przekonuje Jolanta Pulchna. W efekcie oferta KPR w Skale została przez NFZ odrzucona.

Jak informuje Dziennik Polski, niezadowoleni z takiego rozwiązania szefowie małopolskich gmin Iwanowice, Skała i Sułoszowa, chcą rozmawiać w tej sprawie z wojewodą małopolskim. Tadeusz Durłak, burmistrz Skały, przekonuje, że mieszkańcy przyzwyczaili się do lokalizacji nocnej i świątecznej pomocy w miejscowym pogotowiu.

- Cały czas zachęcamy placówki, które wygrały konkursy na świadczenie nocnej i świątecznej opieki, do rozważenia możliwości otwierania dodatkowych ambulatoriów lub podpisywania umów o podwykonawstwo z przychodniami działającymi na danym terenie - podsuwa rozwiązanie sytuacji Jolanta Pulchna.

Jej zdaniem, gdyby władze samorządowe podjęły się zadania organizacji takiej opieki, np. bezpłatnego udostępnienia pomieszczeń na ambulatorium, być może udałoby się osiągnąć cel. Jak informuje, około ośmiu placówek na terenie woj. małopolskiego skorzystało już z takiej możliwości. - Nie zależy to jednak od decyzji NFZ lecz placówki, która otrzymała kontrakt - dodaje rzeczniczka MOW NFZ.

Burmistrz Skały twierdzi, że rozmowy z przedstawicielami  NZOZ-u OPC w Szycach o utworzeniu w Skale opieki całodobowej już się odbyły. Według burmistrza gmina oferowała placówce lokal za symboliczną złotówkę, jednak spotkała się z odmową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH