Małopolska: droższy punkt, ale niższy kontrakt w NZOZ Tegoroczne finansowanie NZOZ-ów w Małopolsce nie wygląda kolorowo...

Niepubliczne placówki dostały niższe kontrakty niż w ubiegłym roku.

NFZ podczas negocjacji zwiększył małopolskim placówkom wycenę jednego punktu w kontraktach do 51 zł. Jednak nadal kontrakty tych jednostek pozostają na niższym poziomie niż ubiegłoroczne, dlatego niepubliczni świadczeniodawcy zapowiadają dalsze negocjacje z NFZ.

– Nadal zmniejszona jest wartość kontraktów. Placówki podpisały aneksy, ale będą domagać się zwiększenia wartości umów do poziomu ubiegłorocznego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Mikos z krakowskiego Scanmedu.

Jak informuje, NFZ obniżył wartość kontraktu o takie kwoty, że np. Scanmed w ramach umowy może wykonać o 30 proc. świadczeń mniej niż w zeszłym roku.

Małopolski Oddział NFZ obiecuje jednak, że jeżeli znajdzie dodatkowe środki w budżecie to podwyższy kontrakty dla niepublicznych placówek.

– Po ponownym przeliczeniu ceny jednostkowej ujętej w kontraktach dla placówek mających umowy na świadczenia w zakresie hospitalizacji planowych i chirurgii jednego dnia Małopolski Oddział podwyższył cenę tych usług do 51 zł za punkt. Wszystkie placówki potraktowaliśmy w tym względzie identycznie i wszystkie przyjęły proponowane aneksy do umów. Jednocześnie ustalono, że jeśli znajdą się dodatkowe środki finansowe w budżecie oddziału będzie możliwe podwyższenie kontraktów dla tych świadczeniodawców – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

Placówki skarżą się jednak, że nie wszyscy zostali potraktowani równo. Niektórzy z nich dostali większe kontrakty niż inni. Zróżnicowanie to potwierdza NFZ.

– Ponieważ jednak przyjęliśmy korzystniejszą interpretację przepisów prawnych w związku z „Ustawą podwyżkową” kilka podmiotów otrzymało wyższe kwoty od pozostałych. Jednakże przedstawiciele niepublicznych placówek byli poinformowani o takim sposobie naliczania kwot, zaakceptowali metodologię i plan działania Małopolskiego Oddziału NFZ. Potwierdzeniem porozumienia było także piątkowe (29 stycznia) posiedzenie Rady MOWNFZ z udziałem reprezentantów NZOZ-ów – wyjaśnia nam Jolanta Pulchna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH