Małopolska, Śląsk, Łódzkie i Podlaskie: aneksy do kontraktów z NFZ podpisane

W Małopolsce, na Śląsku, w Łódzkiem i Podlasiu wszystkie szpitale podpisały w czwartek (31 grudnia) kontrakty z NFZ.

– Wszystkie szpitale w Małopolsce podpisały aneksy do kontraktów z NFZ na świadczenia zdrowotne w 2010 r. – poinformowała rzeczniczka małopolskiego oddziału Funduszu Jolanta Pulchna.

Jeszcze w Sylwestra trwały negocjacje ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, Szpitalem Powiatowym im. T. Chałubińskiego w Zakopanem oraz Szpitalem Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

W budżecie małopolskiego oddziału NFZ na lecznictwo szpitalne przeznaczonych zostało 2 mld 66 mln zł, czyli o kilka milionów mniej niż środki, jakimi Fundusz dysponował w październiku tego roku.

Jak powiedziała PAP Pulchna, nie każdy szpital w regionie będzie miał kontrakt na poziomie 2009 r. Wynika to m.in. ze wzrostu wydatków na terapie lekowe (w tym na leczenie chorób rzadkich), na chemioterapię i radioterapię. Ponadto w Małopolsce mają być utworzone dwa nowe ośrodki hemodynamiki.

Także w woj. śląskim wszystkie z blisko stu szpitali podpisały kontrakty na przyszły rok z Narodowym Funduszem Zdrowia. I tu negocjacje trwały niemal do ostatniej chwili. Jako ostatnie w regionie umowy podpisały 31 grudnia po południu szpitale miejskie w Częstochowie i Gliwicach.

Na przyszły rok śląskie szpitale otrzymały środki na poziomie 98,5 proc. finansowania w roku 2009. Niewykluczone jednak, że w ciągu roku finansowanie lecznictwa szpitalnego w woj. śląskim zostanie zwiększone.

– Jeżeli do NFZ wpłyną środki należne Funduszowi z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, do woj. śląskiego trafi dodatkowo ok. 180 mln zł - wyjaśnił PAP rzecznik śląskiego NFZ Jacek Kopocz, zapowiadając, że część tej kwoty może trafić dodatkowo do szpitali. (PAP)

Aneksy do umów z narodowym płatnikiem podpisały również już wszystkie szpitale w województwach łódzkim i podlaskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH