Małopolska: OW NFZ rozpoczął aneksowanie umów na przyszły rok   Fot. Archiwum

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął proces aneksowania umów na przyszły rok. Na początek odbędą się spotkania z przedstawicielami placówek mających kontrakty w zakresie stomatologii, psychiatrii, opieki długoterminowej i opieki hospicyjnej, przedłużone zostaną także umowy na profilaktyczne programy zdrowotne.

Na porady i zabiegi stomatologiczne w Małopolsce Fundusz zaplanował 185,7 mln zł i jest to o 2 mln zł więcej niż w br. W aneksach utrzymane zostały ceny zakontraktowane podczas konkursu ofert, który odbył się w połowie roku. Główne założenie Małopolskiego OW NFZ to utrzymanie dostępności do świadczeń na poziomie półrocza. Wśród priorytetów wymagających zwiększenia finansowania znalazły się świadczenia wysokospecjalistyczne, w tym: protetyka dla chorych po zabiegach onkologicznych, opieka stomatologiczna realizowana w znieczuleniu ogólnym, świadczenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, a także ortodoncja dla dzieci i młodzieży.

Środki zabezpieczone na opiekę psychiatryczną na rok 2015 to kwota 171 mln zł (w br. 166 mln zł).  Wzrost finansowania pozwoli m.in. na poprawę dostępności do leczenia uzależnień. Do priorytetów przyjętych przy podziale środków na leczenie psychiatryczne należą opieka dla dzieci i młodzieży oraz psychogeriatria. W przypadku ośrodków dla osób z autyzmem przewidziane jest zwiększenie finansowania o 12 proc. W psychogeriatrii wzrost finansowania nastąpi o 38 proc.

Wyższe finansowanie obejmie także psychiatryczna opiekę dzienną i środowiskową. O 77 proc. wzrośnie finansowanie świadczeń dziennych w rehabilitacji osób z zaburzeniami rozwojowymi, o 4,4  proc. finansowanie pomocy specjalistycznej dla chorych z zaburzeniami nerwicowymi, psychiatria środowiskowa może liczyć na nakłady wyższe o 1,5  proc.

O 3 mln zł wzrośnie budżet przewidziany na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze, czyli m.in. zakłady opiekuńczo lecznicze, na które w 2015 r. Małopolski OW NFZ przeznaczy 119,2 mln zł. Przy aneksowaniu uwzględniony zostanie poziom wykonania świadczeń po I półroczu. Wyższe środki zostaną dedykowane na wentylację mechaniczną zarówno w domu pacjenta, jak i w ZOL-ach.

Również o 3 mln zł więcej otrzymają placówki zabezpieczające opiekę hospicyjną. Budżet na ten cel w 2015 r. wyniesie 36,8 mln zł. Hospicja i oddziały opieki paliatywnej otrzymają środki odpowiadające wykonaniu świadczeń w 2014 r. co oznacza zwiększenie dostępności w odniesieniu do lat ubiegłych.

Pierwszy etap aneksowania objął także profilaktyczne programy zdrowotne – w tym rodzaju świadczeń obowiązuje zasada finansowania bez limitów na poziomie rzeczywistego wykonania.

Na 2015 r. w planie finansowym Małopolskiego OW NFZ na wszystkie rodzaje świadczeń przewidziana jest kwota blisko 5,5 mld zł.  Już wkrótce propozycję aneksów i zaproszenia do negocjacji otrzymają przedstawiciele placówek realizujących świadczenia rehabilitacyjne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczenie szpitalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH