Małopolska: NFZ będzie aneksował umowy wg jednej miarki

Wszystkie szpitale w Małopolsce będą miały taką samą wycenę świadczeń.

– Wszystkie szpitale bez względu na system w jakim przyjmują pacjentów – dobowy, planowy czy jednego dnia, będą miały taką samą wycenę świadczeń, czyli 51 złotych za punkt – powiedziała portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ.

Pulchna wyjaśniła, że oddział podpisując kontrakty na 2010 rok, wyszedł z założenia, że wyższą wycenę powinny mieć szpitale, przyjmujące w systemie całodobowym najtrudniejsze, ratujące życie przypadki. Dlatego też te szpitale dostały od razu 51 złotych za punkt. Placówkom wykonującym zabiegi planowe zaproponowano 42 zł, a szpitalom jednego dnia – 41 złotych.

Małopolski Oddział NFZ wziął jednak pod uwagę argumentację ekonomiczną szpitali jednego dnia, głównie niepublicznych, które tłumaczyły, że niższa wycena skutkować może ograniczeniem drastycznym liczby przyjmowanych pacjentów. Ponadto spowoduje, że będą one musiały zredukować liczbę personelu.

Warto tu przypomnieć, że sprawa niższych kontraktów z NFZ na 2010 rok dotyczy 30 placówek niepublicznych z województwa małopolskiego. Jak powiedział portalowi rynek zdrowia.pl Marcin Mikos rzecznik prasowy Scanmed, Małopolska została wyróżniona w sposób szczególny:

– Z naszego rozeznania wynika, że w innych regionach nie było takich cięć, a jeśli były, to znacznie niższe, średnio o 10 proc.
Miłosz Łyczakowski, wiceprezes CenterMed wyjaśnił nam, że średnio w Małopolsce zabrano przy kontraktowaniu NZOZ 30 proc. ilości kontraktów i dodatkowo obcięto 20 proc. wyceny. Łącznie sprowadza się to do cięć kwoty kontraktu o połowę, w stosunku do sumy kontraktów w 2009 roku.

– Skutki pozostawienia kontraktów na takim poziomie, jak zaproponował MOW NFZ, dla palcówek niepublicznych, byłyby katastrofalne – mówi Łyczakowski. – Łącznie w Małopolsce NZOZ przyjęłyby o połowę mniej pacjentów niż w ubiegłym roku, a więc góra 6 tys. osób i musiałaby zwolnić do 500 osób – twierdzi wiceprezes CenterMed. – Tylko w CenterMed utrzymanie wyceny 41 złotych za punkt byłoby jednoznaczne z przyjęciem o 500 pacjentów mniej i zwolnieniem kilkunastu osób personelu.  
Małopolskie szpitale niepubliczne, decyzję wojewódzkiego Funduszu potraktowały jak dyskryminację i poskarżyły się minister zdrowia Ewie Kopacz oraz prezesowi NFZ Jackowi Paszkiewiczowi, którzy skierowali do MOW NFZ zapytania w tej sprawie i zamierzały walczyć z dyskryminacją w Trybunale Konstytucyjnym.  
Wszystko wskazuje na to, że wystarczyły skargi do ministra zdrowia i szefa centrali NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH