Maleją kolejki do diagnostyki obrazowej - ale nie wszędzie Fot. archiwum

Jak informuje Fundacja Onkologiczna Alivia, dzisiaj niektórzy pacjenci czekają krócej na badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, ale w dalszym ciągu system nie zapewnia wszystkim równego dostępu do diagnostyki. Mimo przeznaczonych na ten cel znacznych środków, zdrowie chorych wciąż może zależeć od miejsca zamieszkania.

We wrześniu dzięki zarządzeniu prezesa NFZ 764 mln zł zostało przeznaczonych na finansowanie świadczeń, do których są największe kolejki. W tej grupie znajdowała się diagnostyka obrazowa (np. badanie rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym). Fundacja Onkologiczna Alivia, prowadząca portal Kolejkoskop.pl zbadała, czy dodatkowe środki mają wpływ na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na te badania.

Jak wynika z badań na dzień 3 listopada br., które zostały odniesione do zestawienia sprzed miesiąca okazuje się, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym skrócił się o 20 dni do poziomu ok. 200 dni. Podobne zjawisko obejmuje skierowania w trybie pilnym (redukcja o 14 dni do ok. 108 dni). Skrócenie kolejek dotyczy również tomografii komputerowej. Pacjenci ze skierowaniami w trybie zwykłym muszą czekać 70 dni, czyli 22 dni krócej niż miesiąc wcześniej. O 13 dni, do poziomu 33 dni, skrócił się czas oczekiwania na badanie tomografem w trybie CITO - podaje Fundacja Alivia.

Tym co zwraca uwagę w zestawieniu, jest wyjątkowo nierównomierna dynamika zmian w poszczególnych województwach. Są regiony, w których odniesiono sukces, skracając kolejki o ponad połowę, jak w województwach kujawsko-pomorskim i opolskim. Na drugim biegunie znajdują się województwa łódzkie i lubelskie, gdzie kolejki nieznacznie wydłużyły się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH