Maków Podhalański: Zakład Długoterminowej Opieki Medycznej zostanie zlikwidowany?

ZDOM im. Św. Katarzyny Sieneńskiej w Makowie Podhalańskim, gdzie przebywają osoby przewlekle chore, wymagające całodobowej opieki, prawdopodobnie przestanie wkrótce istnieć.

Przeciwko decyzji o likwidacji placówki lobbują lokalne samorządy, zarówno starostwo suskie jak i miasto Maków Podhalański, jednak szalę wydaje się przeważać fatalny stan budynku, w którym działa lecznica. Jego właścicielem jest Federacja ZZP PKP w Warszawie. Koszty dostosowania obiektu do wymagań techniczno-sanitarnych oszacowano na około 20 mln zł.

Obecnie w ZDOM im. Św. Katarzyny Sieneńskiej przebywa 154 podopiecznych (około jedna trzecia to mieszkańcy Krakowa, jedna trzecia to mieszkańcy powiatu suskiego, pozostali to mieszkańcy innych powiatów). W placówce zatrudniona jest 96-osobowa kadra. 

- Utrata pracy dla tak dużej liczby osób jest potężnym problemem. Zwolnieni nie będą mieli szans na ponowne zatrudnienie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego.

Lokalne samorządy bronią zatem ośrodka: zaproponowały marszałkowi, że gmina Maków da działkę pod budowę nowego obiektu, a powiat suski przejmie utrzymanie ZDOM, jeśli UMWM wyłoży 11 mln zł na budowę zakładu z 75 łóżkami. Powstał także pomysł, by do szpitala w Makowie dobudować skrzydło i tam umieścić zakład opieki długoterminowej. Samorząd województwa odpowiada jednak, że nie stać go na wyłożenie takiej kwoty.

Zarówno starosta suski jak i burmistrz Makowa Podhalańskiego zapowiadają, że nie złożą broni i będą starać się o utrzymanie tak bardzo potrzebnej placówki. Chcą też, aby do czasu przeniesienia jej w inne miejsce lecznica realizowała dotychczasowy kontrakt z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH