PAP/Rynek Zdrowia | 26-02-2013 16:17

Mabion liczy na 40 mln zł z giełdowego debiutu

Około 40 mln zł chce uzyskać z debiutu na rynku głównym warszawskiej giełdy papierów wartościowych polska firma biotechnologiczna Mabion SA.

Spółka notowana jest już na rynku NewConnect. Wtedy w swoim debiucie pozyskała ona około 23 mln zł. Teraz firma chce zadebiutować na rynku głównym GPW. Prospekt emisyjny został złożony w ub. roku. Władze spółki liczą, że do pierwszego notowania dojedzie jeszcze w tym półroczu.

Spółka planuje pieniądze z emisji akcji przeznaczyć na dokończenie prowadzonych badań klinicznych nad lekami Mabion oraz na dofinansowanie budowy i wyposażenia nowego kompleksu naukowo-przemysłowego biotechnologii medycznej, który ma powstać w Konstantynowie Łódzkim na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja ma kosztować prawie 35 mln zł. W nowym kompleksie, o powierzchni ok. 2,7 tys. mkw., prowadzone mają być badania oraz produkcja m.in. preparatów służących do leczenia nowotworów krwi oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, a także leku przeznaczonego do terapii raka piersi.

Budowa zakładu ma być sfinansowana też z pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Władze spółki liczą, że już w przyszłym roku zakład w Konstantynowie Łódzkim zacznie funkcjonować. Pracę w nim znajdzie 30 osób.

Będzie to druga inwestycja tej spółki w łódzkiej SSE. W 2010 roku otrzymała ona zezwolenie na stworzenie w budynku Textorial Park w Łodzi centrum badawczo-rozwojowego. Prowadzone są w nim prace badawczo-rozwojowe nad lekami biotechnologicznymi, stosowanymi w onkologii oraz chorobach metabolicznych.

Mabion został utworzony w 2007 roku przez cztery firmy farmaceutyczne: Polfarmex, Celon Pharma, Genexo i IBSS Biomed oraz dwa przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowe: BioCentrum i Biotech Consulting. Od połowy 2010 roku spółka Mabion SA notowana jest na NewConnect.

Ostatnio spółka planuje wprowadzić swoje leki na rynek krajów Afryki Północnej - Maroka, Algerii i Tunezji. Z kolei w styczniu podpisała umowę w sprawie sprzedaży praw, rejestracji i dystrybucji leku Mabion CD20 w krajach Ameryki Południowej - Argentyny, Kolumbii, Wenezueli, Peru, Chile, Paragwaju, Ekwadoru i Boliwii.