Ma być racjonalnie

W styczniu br. podczas regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego, wspomniał, że zapadła decyzja o przekształceniu i połączeniu w trzech spółkach podzielonych geograficznie 14 strategicznych szpitali marszałkowskich. Od pewnego czasu trwały już także prace nad przygotowaniem inżynierii finansowej całego przedsięwzięcia. Minęło osiem miesięcy, portal rynekzdrowia.pl powraca zatem do tematu.

Rynek Zdrowia: – Na Pomorzu powstaje projekt, który trudno byłoby porównać pod względem rozmachu z jakimkolwiek programem przekształceń szpitali w Polsce. Na jakim etapie znajduje się obecnie?

Leszek Czarnobaj: – Opracowanie inżynierii finansowej zakończyliśmy blisko miesiąc temu. To była ważna faza przygotowań: przekształcenie i konsolidacja 14 szpitali, których zadłużenie sięga w sumie około 400 mln zł jest bardzo kosztowne, projekt trzeba zatem realizować tak, aby nie zrujnować budżetu województwa. Nie można dopuścić do sytuacji, w której Pomorze zostanie np. bez środków na inwestycje. Dlatego kluczową kwestią stała się możliwość skorzystania z tzw. planu B, z którego, według naszych szacunków, moglibyśmy otrzymać pomoc finansową w wysokości około 150 mln zł.

Obecnie jesteśmy przygotowani, zarówno od strony kalkulacji finansowych, jak i procedur prawnych, do sięgnięcia po pieniądze z tego programu. To był bardzo pracochłonny, ale konieczny do zrealizowania etap.

– Rząd zapowiada, że jesienią przedstawi projekt ustawy regulującej kwestie związane z przekształceniami szpitali. Co wówczas?
– Zaczekamy. Prace nad projektem przekształcenia i konsolidacji pomorskich szpitali marszałkowskich trwają już dość długo, więc dwa, trzy miesiące oczekiwania nie mają tu większego znaczenia. Jeśli, zgodnie z naszymi przewidywaniami, wejdzie w życie ustawa o spółkach, ułatwi nam to tylko zadanie: wersja finansowo-prawna przygotowana pod plan B jest znacznie bardziej skomplikowana. Tak czy inaczej jesteśmy gotowi na każdy rozwój wydarzeń. Część szpitali ma już biznesplany i wycenę majątku, a to będzie potrzebne zarówno w przypadku planu B, jak i ustawy o spółkach.

– Ile będzie kosztowała realizacja tego projektu?

– Szacunkowy koszt na jeden szpital, rozłożony pomiędzy samorząd województwa a samą placówkę, to około 200 tys. zł, w tym około 50 tys. zł na biznesplan. Reszta to porady prawne, podatkowe, itd. Opracowania eksperckie dla wszystkich lecznic łącznie, dotyczące montażu finansowego i ścieżki prawnej, nie powinny przekroczyć 300 tys. zł. Największy koszt i największy problem to zadłużenie szpitali, ale tu liczymy na pomoc z budżetu państwa. Pozostałe długi, których spłacenie będzie przekraczało możliwości województwa, będą musiały przejść na nowe podmioty, ale nie powinno to powodować zagrożeń.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH