
Konsorcjum Octapharma jako jedyne zostało zaproszone do rozmowy aplikacyjnej w ramach konkursu na inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki przetwarzania osocza - dowiadujemy się z komuniakatu Ministerstwa Zdrowia.
Zespół konkursowy dokonał oceny formalno-prawnej złożonych przez Inwestorów "Wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konkursowym” i stwierdził, iż wniosek złożony przez Konsorcjum Octapharma jest ważny, tj. spełnia wszystkie wymagane warunki uczestnictwa w konkursie opisane w rozdziale V "Warunków Konkursu”, natomiast wnioski firmy Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek Spółka Akcyjna oraz firmy Baxter Polska Sp. z o. o. nie spełniają wymagań określonych w rozdziale V "Warunków Konkursu” i podlegają odrzuceniu - czytamy w komunikacie.
Przypomnijmy, że 25 sierpnia 2010 roku resort zdrowia wydał zarządzenie w sprawie powołania zespołu konkursowego i zobowiązał jego członków do nieinformowania nikogo o jego pracach. Pierwsze posiedzenie zespołu pod przewodnictwem wiceministra Jakuba Szulca odbyło się 4 listopada 2010 roku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konkursowym należało składać do 21 stycznia 2011 roku.
W konkursie mogli startować prywatni inwestorzy dysponujący technologią i środkami na inwestycje. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniało, że przyjęcie takiego rozwiązania nie będzie skutkowało koniecznością nakładów finansowych ze strony państwa (np. w formie gwarancji finansowych lub ulg podatkowych).
Zastrzeżenie o tym, że państwo nie ma zamiaru partycypować w kosztach było wynikiem afery z Laboratorium Frakcjonowania Osocza z końca lat 90. (kosztowała skarb państwa 61 mln zł). Pozostały po niej obawy przed kolejną wpadką i pamiątka w postaci budynków w Mielcu.
Przedsięwzięcie ma zapewnić dostęp do leków osoczopochodnych z osocza pochodzącego przede wszystkim od polskich dawców. Fabryka przetwarzająca osocze miałaby się zaopatrywać w polskie osocze pochodzące z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Inwestor powinien zagwarantować wytwarzanie co najmniej 4 produktów leczniczych: czynników krzepnięcia VIII i IX, albuminy oraz immunoglobuliny ludzkiej do stosowania dożylnego.
W Polsce uzyskuje się około 250 tys. litrów osocza rocznie (około 97 proc pochodzi z krwi pełnej), z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się około 30 proc. osocza pochodzącego od honorowych dawców. Pozostała nadwyżka, tj. około 70 proc (około 180 tys. litrów rocznie) powinna zostać przeznaczona do frakcjonowania celem uzyskania produktów osoczopochodnych wykorzystywanych w leczeniu wielu chorych, np. na hemofilię.

CZYTAJ TAKŻE
- PT22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- PT21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- PT21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- PT20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- PT20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- PT19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- PT18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- PT18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych