MZ zaprezentuje projekt ustawy o liczeniu kosztów

We wtorek (29 marca) resort zdrowia ma zaprezentować projekt ustawy o Agencji Taryfikacji, która będzie się zajmowała liczeniem kosztów i standardów dla placówek ochrony zdrowia.

Projekt "Rachunek kosztów - prezentacja projektu ustawy i standardu" ma zostać przedstawiony na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia. Powstanie Agencji Taryfikacji - to jeden z pomysłów wpisanych w zdrowotny pakiet, o którym po raz pierwszy publicznie mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (10 września 2010 r.).

– Musimy nauczyć się liczenia kosztów. Nie ma takiego przedsiębiorstwa na świecie, które mogłoby funkcjonować, jeśli przejadane są pieniądze, jeśli staje się miejscem zatrudnienia, a nie miejscem świadczenia usług. Pieniądze, które płyną do naszych szpitali, skierowane są na świadczenia zdrowotne, tymczasem w 80-90 proc. środków idzie na wynagrodzenia. A więc ten procent na leczenie jest niewielki. Musimy to odwrócić – argumentowała wówczas Ewa Kopacz.

Ustawa ma się opierać na doświadczeniach części placówek, które dzięki unijnym funduszom przeszły już specjalistyczne szkolenia. Dziś samodzielnie obliczają, ile wydają na leki, materiały opatrunkowe, opiekę specjalistów i pielęgniarek oraz utrzymanie łóżek przy konkretnych dolegliwościach.

Jak dotąd, liczenie kosztów w zakładach opieki zdrowotnej opiera się na rozporządzeniu ministra zdrowia z 1998 roku. Stopień wdrożenia rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej jest bardzo zróżnicowany, różne są też metodyki liczenia kosztów, różne poziomy szczegółowości.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że wdrożenie odpowiednich standardów liczenia kosztów leczenia pozwoli wreszcie dostosować stawki wypłacane szpitalom do ich rzeczywistych potrzeb. Także eksperci są wyjątkowo zgodni, co do celowości powołania Agencji Taryfikacji, bo jej praca pozwoliłaby poznać realne koszty procedur.

Obecnie szpitale nie mają obowiązku przekazywania do NFZ danych dotyczących kosztów, a Fundusz ustala wyceny świadczeń według swoich preferencji. Zdaniem eksperta rynku medycznego dr. Adama Kozierkiewicza, "powstanie Agencji Taryfikacji to zobowiązanie, żeby szpitale ujawniały swoje koszty".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH