MZ zapowiada: w 2018 roku jeszcze większe nakłady na zdrowie Nakłady z budżetu państwa na ochronę zdrowia na 2018 r. są o prawie 400 mln zł większe niż w ustawie budżetowej na 2017 r. - zapewnia resort zdrowia. Fot. Archiwum

Resort zdrowia w odpowiedzi na artykuł ''Pieniędzy na zdrowie też będzie mniej!'', który ukazał się  w gazecie ''Fakt'', przekonuje, że nieprawdziwe są sugestie, że w przyszłym roku zaplanowano mniej środków z budżetu państwa na ochronę zdrowia niż w obecnym.

Jak wylicza resort, do nakładów z budżetu państwa wchodzą nie tylko wydatki z działu 851 - Ochrona zdrowia, lecz także wszystkie środki, którymi dysponuje minister zdrowia w innych działach, jak również m.in. : rezerwy celowe przeznaczone na ochronę zdrowia, środki ujęte w Funduszu Pracy przeznaczone na realizację staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, środki na składki na ubezpieczenie zdrowotne za osoby nieubezpieczone, które są ujęte w działach innych niż ochrona zdrowia.

''Uwzględniając wymienione środki, nakłady z budżetu państwa na ochronę zdrowia na 2018 r. zostały zaplanowane w wysokości 13,5 mld zł, czyli o prawie 400 mln zł więcej niż w ustawie budżetowej na 2017 r. Spadek wydatków w dziale ochrona zdrowia o 114 mln wynika tylko i wyłącznie z zaplanowania mniejszych środków na składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone za osoby nieubezpieczone, co wynika ze znacznego zmniejszenia bezrobocia. Środki na ten cel zostały zaplanowane w wysokości 988 mln zł, czyli o 164 mln zł mniej niż w roku obecnym'' - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia. 

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH