MZ za przesunięciem terminu wprowadzenia polis od zdarzeń medycznych MZ proponuje kolejne przesunięcie terminu wprowadzenia polis. Fot. PTWP

Ministerstwo Zdrowia jest za przesunięciem z 1 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. wejścia w życie obowiązku posiadania przez podmioty lecznicze prowadzące szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych - potwierdził nam rzecznik ministra zdrowia.

Taka propozycja znalazła się w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.

”Projekt stanowi, iż obowiązek posiadania stosownej polisy wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie ocenia powyższą propozycję” - poinformował Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Wyjaśnił, że ”podmioty lecznicze napotykają trudności związane z zawarciem przedmiotowych umów, przede wszystkim w związku z ograniczoną ofertą rynku usług ubezpieczeniowych (a co za tym idzie bardzo wysokimi kosztami polisy)”.

Za mało i za drogo
Dodajmy, że według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, na dzień 31 stycznia tego roku wspomnianym ubezpieczeniem (z którego wypłacane mają być odszkodowania i zadośćuczynienia dla poszkodowanych w szpitalach pacjentów) legitymowało się jedynie 7 lecznic.

Wykupienie polisy z tytułu zdarzeń medycznych oznacza dla placówki znaczne wydatki - nie mniej niż 300 tys. zł, jak mówią przepisy. Ostateczna kwota jest uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.

W związku z tym wykształciła się praktyka, że poszkodowany pacjent kieruje skargę do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jeśli potwierdzi ona, że doszło do zdarzania medycznego, może on zażądać pieniędzy od szpitala. Ale ten, jak wspomnieliśmy, nie ma polisy od zdarzeń medycznych, ma wykupione OC. Pacjent może wziąć pieniądze z ubezpieczenia OC szpitala (zdarzało się, że proponowano kilka złotych), albo - co się często zdarza - dochodzić większej kwoty w sądzie.

Prawną barierą w sprawnym i szybkim dochodzeniu roszczeń jest to, że nie funkcjonuje ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. Nr 217, z późn. zm.) w zakresie obowiązku posiadania przez podmiot leczniczy prowadzący szpital umowy ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych (same zdarzenia medyczne zostały wprowadzone przepisami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).

Nieudane próby
Obowiązkowe ubezpieczenia od zdarzeń medycznych próbowano wprowadzić kilkakrotnie.

Poprzednio nieprzekraczalny termin wyznaczono na 1 stycznia 2014 roku. Ostatnio na 1 stycznia 2016 r. (zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 1290). Teraz ma to być 1 stycznia 2017 r.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH