MZ wyjaśnia, dlaczego izby lekarskie dostaną w br. więcej pieniędzy Środki dla izb lekarskich wzrosną w br. znacząco Fot. Fotolia

Zwiększenie dotacji dla samorządu lekarskiego w budżecie na 2016 r. ma zabezpieczyć jego bieżące działania i uregulować kwestie kosztów ponoszonych w latach poprzednich - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

O zwiększeniu dotacji dla samorządów zawodów medycznych w projekcie tegorocznego budżetu informowała w ubiegły wtorek wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Do tematu wróciło w poniedziałek Radio Zet wskazując, że minister Konstanty Radziwiłł zwiększa budżet samorządu lekarskiego, któremu przez lata szefował.

W informacji MZ na temat projektu ustawy budżetowej na 2016 r. w zakresie ochrony zdrowia przekazanej podczas komisji napisano, że dotacje dla samorządów medycznych z przeznaczeniem na pokrycie kosztów czynności przejętych od organów administracji państwowej to ok. 20 mln zł.

MZ wyjaśniało, że do czynności finansowanych z budżetu resortu należą np. prowadzenie rejestru pielęgniarek i położnych, lekarzy i aptekarzy, zadania związane z prawem wykonywania zawodu, a także orzecznictwo w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu i w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej.

Resort podawał, że wzrost wydatków o 14 mln zł przeznaczonych dla izb lekarskich spowodowany jest głównie koniecznością zawarcia ugód z samorządem lekarzy za lata ubiegłe, jak również zwiększeniem bieżących nakładów na pokrycie kosztów.

Rzeczniczka MZ Milena Kruszewska w poniedziałek w informacji dla PAP przypomniała, że samorząd lekarski otrzymuje z budżetu środki np. na pokrycie kosztów czynności dotyczących przyznawanie prawa wykonywania zawodu oraz uznawanie kwalifikacji lekarzy, będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, zamierzających wykonywać zawód lekarza na terytorium Polski.

Samorząd lekarski, jak wskazała Kruszewska, zobowiązany jest także do prowadzenia rejestrów: lekarzy, podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie praktyk lekarskich, podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy oraz lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód. Izby lekarskie, jak przypomniała rzeczniczka, prowadzą także m.in. postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy, niezdolności do wykonywania zawodu lub niedostatecznego przygotowania do wykonywania go.

Kruszewska podała, że środki finansowe przyznawane samorządowi lekarskiemu na realizację zadań przejętych od administracji państwowej pozostawały od 2004 r. na praktycznie niezmienionym poziomie pomimo wzrostu liczby zadań wykonywanych przez izby.

Jako przykład rzeczniczka wskazała, że od 2004 r. środki na dotację dla samorządu lekarskiego wzrosły z 2 399 400 zł do 2 463 000 zł w 2015 r. (plan na 2015 r. - ostatecznie po zmianach dotacja wzrosła do 3 963 000 zł). W tym samym czasie - wg danych wynikających ze sprawozdań izb lekarskich - wyraźnie wzrosła liczba zarejestrowanych lekarzy i lekarzy dentystów - z 150 596 do 177 094 osób, czyli o 17,6 proc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH