MZ: wsparcie dla ICZMP w Łodzi możliwe, ale potrzebna zmiana przepisów Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi Fot. Archiwum

Zadłużony, ale sprawie się restrukturyzujący Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi mógłby otrzymać wsparcie z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców; wymaga to jednak zmiany przepisów - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

O sytuację finansową placówki pytali posłowie SLD: Dariusz Joński i Artur Ostrowski. - Pytamy o szpital, w którym pracuje 2 tys. osób, w którym hospitalizowanych jest 40 tys. osób rocznie. Szpital budowany ze składek społeczeństwa, który jest zadłużony na prawie 285 mln zł i bezpośrednio podlega ministrowi zdrowia" - mówił Joński. Poseł pytał m.in., kiedy zostaną przekazane środki na ratowanie szpitala.

Neumann wskazał, że problem zadłużenia Instytutu sięga wielu lat wstecz, a podejmowane w przeszłości próby działań naprawczych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dopiero w ostatnich latach - jak mówił - osiągnięto efekty w postaci poprawy wyników finansowych placówki.

Wiceminister zaznaczył, że nie ma obecnie możliwości prawnej, by przekazać z budżetu pieniądze dla takiej jednostki, jaką jest Instytut. Jak mówił, wsparcie z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców wymaga zmiany w prawie, bowiem nie może on wspierać takich instytucji jak szpitale kliniczne i instytuty.

- Resort zdrowia jest w stałym kontakcie z ministerstwem skarbu, by przeprowadzić zmiany prawne, aby taki pomysł można było zrealizować - powiedział. Jak podkreślał, niezwykle ważne jest, żeby program był wdrażany w sposób odpowiedzialny, spokojny i wiarygodny.

W reakcji na wystąpienie Neumanna Ostrowski stwierdził, że rząd miał osiem lat na zmianę prawa. Jak ocenił, trzech kolejnych ministrów zdrowia - Ewa Kopacz, Bartosz Arłukowicz i Marian Zembala - nie wykazało aktywności w tej sferze. - Instytut jest samodzielny, ale to nie znaczy: pozostawiony sam sobie. Potrzebne są konkretne odpowiedzi - kiedy zmiana prawa, kiedy pieniądze. Szpital umiera, a pan czeka, żeby zmienić prawo - mówił poseł.

Zdaniem Neumanna nie jest prawdą, że szpital umiera i jest zagrożony. - Szpital leczy ludzi i będzie to robił jutro, za rok i za pięć lat. Rozumiem gorączkę kampanii wyborczej, ale prosiłbym, żeby nie używać takich argumentów, bo są nieprawdziwe i wprowadzają niepewność i niepotrzebny strach wśród pacjentów i pracowników - stwierdził.

Minister zdrowia Marian Zembala mówił we wtorek, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem problemu zadłużenia placówek specjalizujących się w pediatrii: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH