MZ: wkrótce pierwsze konkursy na środki unijne. Do wydania 12 mld zł Do wydania jest 20 mld zł Fot. Archiwum RZ

W najbliższych dniach zostaną ogłoszone pierwsze konkursy, w których będzie można ubiegać się o środki unijne na realizację programów w zakresie ochrony zdrowia. W poniedziałek (20 lipca) powołany został komitet, który będzie oceniał projekty.

Minister zdrowia Marian Zembala wręczył w poniedziałek w kancelarii premiera akty powołania członkom Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze ochrony zdrowia.

Członkami komitetu zostali m.in. przedstawiciele resortów, Narodowego Funduszu Zdrowia, władz regionalnych, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a także organizacji pozarządowych i działających w ochronie zdrowia związków zawodowych.

Zembala podkreślił, że w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Polska wyda ok. 12 mld zł na realizację inwestycji w obszarze ochrony zdrowia, współfinansowanych z funduszy europejskich. To blisko trzykrotnie więcej, niż w latach 2007-2013 - wówczas było to 4,5 mld zł.

Potrzebna mądra ściąga

Dodał, że dokument określający strategię wydatkowania tych środków, czyli "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-20", został wysoko oceniony przez Brukselę. - Ten dokument to "mądra ściąga", która pokazuje, w którym obszarze jaki podmiot może starać się o wsparcie, np. powiat, stowarzyszenia pacjentów czy pogotowie ratunkowe - mówił minister zdrowia.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki wyjaśnił, że środki unijne na ochronę zdrowia będą pochodziły zarówno z programów centralnych, czyli z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Infrastruktura i Środowisko, ale także z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk zaznaczył, że programy, które w ramach bieżącej perspektywy finansowej UE będą realizowane w ochronie zdrowia, będą wprowadzać innowacje służące poprawie jakości życia Polaków.

Dyrektor departamentu funduszy europejskich w resorcie zdrowia Michał Kępowicz poinformował, że nowo powołany komitet będzie działać do 2022 r. i w tym czasie zajmie się oceną projektów dotyczących ochrony zdrowia przygotowywanych na poziomie ministerstw i regionów. - Będzie oceniał, czy są one faktycznie warte wsparcia, czy wpisują się w rzeczywistą mapę potrzeb - wyjaśnił.

Ruszają konkursy

Jak zaznaczył, pieniądze unijne przeznaczone na realizację tych projektów będą uruchomione już w najbliższych tygodniach. - W tym tygodniu będzie uruchomiony konkurs nastawiony na wsparcie osób starszych, w kolejnym tygodniu - konkurs dotyczący wsparcia centrów symulacji medycznych - podkreślił Kępowicz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH