Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji 3 października opublikowano projekt rozporządzenia MZ w sprawie procedury oceniającej spełnianie przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych standardów akredytacyjnych oraz wysokości opłat za akredytację.

Jak stwierdzają autorzy projektu, obecnie obwiązujący taryfikator opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej nie jest dostosowany do nowych zakresów standardów akredytacyjnych, tj. kosztów przeglądu w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnego leczenia uzależnień oraz inwazyjnych procedur zabiegowych.

Wysokość opłaty nie jest adekwatna do faktycznych kosztów dokonania przeglądu w tych zakresach. W zależności od rodzaju i wielkości podmiotu, w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej opłaty są zbyt niskie, w przypadku mniejszych jednostek stacjonarnego leczenia uzależnień opłaty te są zbyt wysokie. Brak jest dwustopniowej skali oceny standardów akredytacyjnych oraz nieaktualna jest terminologia zastosowana we wzorze certyfikatu akredytacyjnego.

Wprowadzenie stosownych zmian w obecnie obowiązujących przepisach, zawartych w projekcie rozporządzenia ma na celu urealnienie poziomu opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej w podstawowej opiece zdrowotnej, stacjonarnym leczeniu uzależnień oraz inwazyjnych procedurach zabiegowych i operacyjnych, a także wprowadzenie dwustopniowej skali oceny standardów akredytacyjnych.

Ponadto nowe przepisy wprowadzają aktualizację wzoru certyfikatu akredytacyjnego, doprecyzowują sposób sporządzania harmonogramu przeglądu akredytacyjnego, uzupełnieniają raport z przeglądu akredytacyjnego o wytyczne i zalecenia co do poprawy spełnienia standardów akredytacyjnych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH