MZ: w budżecie na 2018 r. środki na zdrowie zgodne z projektem zwiększającym nakłady Projekt przyjęty przez rząd zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB. Fot. PTWP

W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. zabezpieczono środki zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd projektem zakładającym stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia aż do osiągnięcia 6 proc. PKB w 2025 r. - zapewniła w środę (25 października) w Sejmie wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala.

Projekt przyjęty przez rząd zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Na posiedzeniu komisji zdrowia wiceminister Głowala zapewniła, że "środki zabezpieczone w 2018 r. zostały zaplanowane w wysokości zgodnej z przyjętym w dniu wczorajszym przez Radę Ministrów projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia aż do osiągnięcia w 2025 r. nakładów w wysokości 6 proc. PKB".

Dopytywana o ile dokładnie w 2018 r. wzrasta finansowanie systemu ochrony zdrowia, poinformowała, że w budżecie państwa (z uwzględnieniem rezerw) będzie to wzrost o 200 mln zł.

Powiedziała, że w ramach działu ochrony zdrowia zaplanowano na 2018 r. wydatki na poziomie 7,3 mld zł; łącznie z rezerwami celowymi będzie to 8,4 mld zł. Wydatki z budżetu w części będącej do dyspozycji ministra zaplanowano na ponad 5 mld zł. - Są wyższe o 3 proc. od środków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2017 - zaznaczyła wiceminister.

Głowala poinformowała, że środki będą przeznaczone m.in. na zwiększenie limitu przyjęć na uczelnie medyczne (o 20 proc.), na drugi etap budowy centrum kliniczno-dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z akademickim ośrodkiem onkologicznym oraz na rozbudowę i modernizację Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Założono też wzrost finansowania kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. W projekcie ustawy budżetowej w planie Funduszu Pracy na ten cel przewidziano 1 mld 179 mln zł.

Wiceminister poinformowała, że w 2018 r. planowane jest uruchomienie ponad 600 rezydentur w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym oraz 3,6 tys. rezydentur w postępowaniu jesiennym. Dofinansowane ma być też ponad 7,1 tys. miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych.

W zakresie swojej właściwości komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę zgłoszoną przez przewodniczącego komisji Bartosza Arłukowicza (PO), która przewidywała finansowanie nowego programu in vitro. Środki na ten cel - 80 mln zł - miałyby pochodzić z części przeznaczonej na finansowanie IPN.

Olga Zakolska - PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH