
Narodowy Fundusz Zdrowia nadal pracuje nad zarządzeniem w sprawie określenia kryteriów oceny ofert o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - poinformował w czwartek (14 stycznia) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza.
W projekcie zarządzenia przygotowanym przez NFZ dodano kryteria oceny ofert, które premiują podmioty współpracujące z Agencją Oceny Technologii Medycznych (AOTM) oraz kryteria premiujące oferentów, którzy prowadzą w swoich placówkach program badania satysfakcji pacjenta. Jednocześnie usunięto kryteria dotyczące posiadania przez świadczeniodawców certyfikatów ISO.
O projekt ten resort zdrowia pytali posłowie PO: Beata Małecka-Libera i Marek Hok.
- Zupełnie niezrozumiałym i nieracjonalnym jest wskazanie, że podmioty, które posiadają certyfikaty ISO, nie będą z tego tytułu premiowane - oceniła Małecka-Libera. Dodała, że jej zdaniem taka zmiana pogorszy jakość świadczonych usług.
Gryza podkreślił, że prace nad zarządzeniem w NFZ jeszcze trwają i obecnie analizowane są uwagi zgłoszone podczas konsultacji społecznych.
Wiceminister zaznaczył, że "najbardziej istotnym certyfikatem jakościowym z pewnością jest certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia, który (...) jest najtrudniejszy (do uzyskania - PAP) i najpełniej odnosi się do certyfikacji udzielanych świadczeń".
Gryza poinformował, że obecnie "wypracowuje się taka decyzja", że na pewno pozostanie certyfikat ISO 9001 (w zakresie zarządzania jakością w sferze usług) oraz certyfikat ISO 27001 (w zakresie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji).
- Przy podejmowaniu decyzji przede wszystkim brane jest pod uwagę to, który z tych certyfikatów w sposób istotny rzutuje na to, co jest podstawowym wymiarem działalności podmiotu leczniczego, czyli świadczenia usług zdrowotnych - mówił Gryza
Posłowie PO krytycznie ocenili również rozwiązanie, zgodnie z którym premiowani będą świadczeniodawcy przekazujący dane do AOTM. - Problem tkwi w tym, że to właśnie AOTM będzie wybierała jednostki, od których będzie chciała uzyskiwać dane - mówiła Małecka-Libera.
Wiceminister wyjaśnił, że celem tego rozwiązania było zapewnienie Agencji dostępu do informacji potrzebnych do właściwej wyceny świadczeń.
Posłowie pytali również, jak będzie wyglądała ankieta sprawdzająca satysfakcję pacjentów, a także, kiedy takie badanie przeprowadzane.
Wiceminister kolejny raz podkreślił, że NFZ nadal pracuje nad tym zarządzeniem. - W tej chwili pomysł jest taki, żeby podmiot przedstawiał to, w jaki sposób będzie badał satysfakcję pacjenta - dodał Gryza.


CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- WT, 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- WT, 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- WT, 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- WT, 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- WT, 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- WT, 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 W Słupsku można już zaszczepić wcześniaka przeciw RS
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych