MZ: trwają prace nad określeniem kompetencji zawodowych sekretarki medycznej Pilnie potrzebne jest odciążenie personelu medycznego od wykonywania części czynności administracyjnych. Fot. PTWP

Są prowadzone prace analityczne, dzięki którym zostanie podjęta decyzja o sposobie uzyskiwania kompetencji sekretarki medycznej tj. o typie kształcenia w tym zawodzie - poinformowała Rynek Zdrowia Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, że wprowadzenie zawodu sekretarki medycznej nie będzie kosztowało, a wręcz odwrotnie, da oszczędności w systemie. Jak tłumaczył minister  w niedawnej rozmowie z TVP Info, lekarz, którego wykształcenie i praca są tak drogie, będzie mógł skupić się na swojej właściwej roli.

Jak przypomina Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, wśród stanowisk pracy określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. Nr 151, poz. 896) zostały uwzględnione stanowiska sekretarki medycznej i starszej sekretarki medycznej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem na tym stanowisku może być zatrudniona osoba posiadająca wykształcenie średnie, natomiast na stanowisku starszej sekretarki medycznej - osoba posiadająca dodatkowo 5-letnie doświadczenie zawodowe.

Kruszewska przyznaje natomiast, że w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 622, z późn. zm.) nie ma tego zawodu. To oznacza brak podstaw prawnych do regulowanego kształcenia w systemie oświaty przygotowującego do pracy na w zawodzie sekretarki medycznej.

- Niemniej jednak obecnie, w kontekście nowych wyzwań związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia i prowadzeniem dokumentacji medycznej przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w postaci elektronicznej oraz odciążeniem profesjonalistów medycznych od obowiązków administracyjnych, w resorcie zdrowia we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji - opieka zdrowotna i pomoc społeczna prowadzone są prace analityczne - podkreśla rzeczniczka MZ.

Czytaj też: Lekarze grzęzną w papierach. Sekretarki medyczne masowo ruszą im z odsieczą?

Jak wyjaśniła nam Milena Kruszewska, po zakończeniu tych prac zostanie przygotowany szczegółowy opis kompetencji zawodowych i zostanie podjęta decyzja o sposobie uzyskiwania tych kompetencji tj. o typie kształcenia w tym zawodzie.

- Podejmowane w tym zakresie działania stanowią realizację postulatów partnerów społecznych zgłaszanych m.in. na posiedzeniach Zespołu do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania - podkreśla Kruszewska.

Zgodnie z rekomendacją Zespołu istnieje potrzeba odciążenia personelu medycznego od wykonywania części czynności administracyjnych poprzez wprowadzenie nowej grupy pracowników, która - w ścisłej współpracy z osobą wykonującą zawód medyczny - realizować będzie zadania "asystenta ds. administracyjnych" lub "sekretarki medycznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH