MZ: także pracodawcy powinni znaleźć środki na podwyżki dla ratowników Jeśli pracodawcy podniosą wynagrodzenia ratowników medycznych, to razem z podwyżką, którą wprowadzamy, postulaty środowiska ratowników medycznych zostaną wypełnione - uważa MZ. Fot. PTWP

Ministerstwo zdrowia deklaruje, że podjęło działania by zrealizować zapowiedź 800 zł podwyżek dla ratowników medycznych i wskazuje, że również pracodawcy mogą podnieść im wynagrodzenia. Wówczas postulaty środowiska zostaną wypełnione - ocenia MZ.

Jak już pisaliśmy ratownicy medyczni, którzy domagają się 1600 zł podwyżki, rozpoczęli w środę protest, którego pierwszym etapem jest oflagowanie budynków i oznakowanie ambulansów.

MZ proponuje zwiększenie wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy - niezależnie od formy zatrudnienia - z czego 400 zł ma być przyznane od 1 lipca br., a kolejne 400 zł (do łącznej kwoty 800 zł na etat przeliczeniowy w postaci dodatku do wynagrodzenia) - od 1 lipca 2018 r.

"Bez względu na działania podjęte przez ratowników nasza propozycja jest aktualna. Przygotowujemy się do jej realizacji" - deklaruje resort w komunikacie.

Nakłady budżetu państwa z tytułu podwyżek w zaproponowanej wysokości wyniosą około 37 mln zł w roku 2017 oraz około 111 mln zł w roku 2018. "Obecnie pracujemy nad kwestiami formalnymi, które umożliwią skuteczne przekazanie podmiotom leczniczym środków na wzrost wynagrodzeń" - informuje resort.

Ministerstwo wskazało, że również pracodawcy mogą podnieść wynagrodzenia ratowników. MZ podkreśla, że od kiedy budżet państwa przejął finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego od Narodowego Funduszu Zdrowia, nakłady na ten cel wzrosły o 65 proc. - z 1 mld 145 mln zł w 2007 r. do 1 mld 890 mln zł w bieżącym roku.

Resort podał, że obecnie zakontraktowanych jest około 1,5 tys. zespołów ratownictwa medycznego, więc daje to kwotę średnio 105 tys. zł na jeden zespół miesięcznie.

MZ wskazało, że oprócz kosztów osobowych (wynagrodzenie ratowników) z tych środków, dysponenci (wojewodowie) pokrywają także koszty eksploatacyjne; koszty pośrednie, w szczególności koszty administracyjno-gospodarcze oraz koszty funkcjonowania stanowisk dyspozytorów medycznych.

"Środki, jakie już dzisiaj są przeznaczane na zadania zespołów ratownictwa medycznego, pozwalają podnieść wynagrodzenia członkom ZRM" - uważa Ministerstwo Zdrowia.

"Jeśli pracodawcy podniosą wynagrodzenia ratowników medycznych, to razem z podwyżką, którą wprowadzamy, postulaty środowiska ratowników medycznych zostaną wypełnione" - zauważa MZ.

Ministerstwo ocenia, że niezbędne jest zaangażowanie i dobra wola wszystkich uczestników. "Dysponentami środków budżetowych przeznaczonych na zadania zespołów ratownictwa medycznego są wojewodowie, więc ich rola jest tu bardzo istotna. Minister zdrowia wystąpił już do nich w tej sprawie" - poinformowało MZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH