PAP/ Rynek Zdrowia | 06-01-2009 14:37

MZ: szczepienia przeciwko pneumokokom to priorytet

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom do narodowych programów szczepień.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiedział podczas konferencji „Perspektywy i szanse szczepień ochronnych w Polsce w profilaktyce zdrowotnej dzieci i młodzieży“, zorganizowanej przez senacką Komisję Zdrowia oraz Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Pro Salutem, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom.

Dodał jednak, że w ciągu najbliższych kilku lat jego finansowanie z budżetu na pewno nie będzie możliwe ze względu na wysoki koszt.

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, mogące atakować różne narządy człowieka. Mogą być przyczyną poważnych chorób, m.in. zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych, zapalenia płuc.

Prof. Ewa Bernatowska z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) podkreśliła, że szczepienia przeciwko pneumokokom są rekomendowane także przez polskich specjalistów. Przekonywała, że szczepienia te mają bardzo wysoką skuteczność i wpływają na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby infekcyjne.

Dodała, że choć polski kalendarz szczepień jest zbliżony do standardów europejskich, Pediatryczny Zespół Ekspertów, który w tej kwestii doradza Ministrowi Zdrowia, chciałby również wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko ospie wietrznej, szczepień przeciwko grypie w grupie ryzyka, przeciwko meningokokom oraz rotawirusowi w wybranych grupach wiekowych oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), niektóre typy tego wirusa mogą powodować raka szyjki macicy).