MZ: standardy opieki medycznej będą nadal obowiązywały Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie - zapewnia MZ. Fot. Shutterstock

Opieka okołoporodowa będzie nadal na wysokim poziomie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia w komunikacie z 13 grudnia i deklaruje, że idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana.

MZ nawiązuje w komunikacie do kolejnych doniesień medialnych na temat zmiany przepisów dotyczących standardów opieki okołoporodowej i wyjaśnia, że ”zmiany, które wprowadziliśmy mają uporządkować kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej. Dotyczą wszystkich standardów medycznych. Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone”.

Minister zdrowia: standardy organizacyjne
W rozporządzeniu minister zdrowia będzie określał organizację opieki zdrowotnej. W tym przypadku: nad kobietami w czasie fizjologicznej ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem. Dotychczasowe standardy, które będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, maksymalnie do końca 2018 r., również określają kwestie organizacyjne. Przeanalizujemy obecne przepisy i wykorzystamy je przy tworzeniu nowego standardu. Nowe rozporządzenie nie będzie zawierało przepisów dotyczących stosowania procedur medycznych.

Towarzystwa naukowe: standardy postępowania medycznego
Standardy medyczne są to m.in. opisy poszczególnych procedur medycznych. Towarzystwa naukowe oraz zespoły ekspertów w poszczególnych dziedzinach medycyny opracowują je na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych. Jako schematy postępowania, które są oparte na aktualnej wiedzy medycznej, stanowią bardzo ważne wskazówki w codziennej praktyce lekarskiej.

Jednak nie powinny stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. Zdążają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem - wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować np. odpowiedzialnością kierownika podmiotu leczniczego lub personelu udzielającego świadczeń.

Minister będzie wydawał obwieszczenia z wytycznymi i zaleceniami
Dobro pacjentów jest dla nas najważniejsze. Zapewniamy, że standardy opieki okołoporodowej - zarówno organizacyjne, jak i postępowania medycznego - będą nadal obowiązywały w szpitalach - czytamy w komunikacie.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH