MZ przygotowało założenia zmian w ustawie o działalności leczniczej MZ przygotowało założenia zmian w ustawie o działalności leczniczej. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Zysk szpitali z większościowym udziałem Skarbu Państwa lub samorządu będzie przeznaczany na działalność leczniczą - to jedno z założeń do projektu noweli ustawy o działalności leczniczej. Resort zdrowia chce też, by szpitale współpracowały z policją przy poszukiwaniu zaginionych.

Przygotowane założenia dotyczą części zmian, jakie po objęciu resortu zdrowia zapowiadał minister Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem w ostatnim czasie doszło do "niezwykłej atomizacji systemu zdrowia", czego przyczyną była niemal przymusowa komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ), które wcześniej były przede wszystkim własnością samorządów. Mówił m.in., że resort chce zatrzymać ten trend i wykreślić z ustawy przepisy prowadzące do nacisków na samorządy.

Resort planuje zachować rozwiązanie, zgodnie z którym SPZOZ powinien sam pokryć swój ewentualny ujemny wynik finansowy. Ministerstwo doprecyzowuje, że pokrycie to odbywa się z funduszu zakładu. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, wówczas działania naprawcze powinien podjąć podmiot tworzący, którym najczęściej jest jednostka samorządu terytorialnego.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podmiot tworzący może pokryć ujemny wynik finansowy SPZOZ-u, zmienić jego formę organizacyjno-prawną (na jednostkę budżetową, względnie spółkę kapitałową) albo go zlikwidować. W praktyce wykorzystywana była tylko pierwsza z wymienionych możliwości. Z tego powodu MZ proponuje, aby jedynym działaniem naprawczym było pokrycie przez podmiot tworzący ujemnego wyniku finansowego za rok obrotowy SPZOZ-u, jeżeli wynik ten, po dodaniu kosztów amortyzacji, ma wartość ujemną - do wysokości tej wartości.

"Proponowane rozwiązanie uprości przepisy w omawianym zakresie oraz wzmocni bezpośrednio odpowiedzialność podmiotów tworzących wobec SPZOZ, a pośrednio wpłynie na poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz osób zatrudnionych w SPZOZ co do stabilności jego działania" - argumentuje ministerstwo.

Resort chce także wprowadzić do ustawy przepis gwarantujący, że zysk wypracowany przez spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego albo uczelni medycznej, zostanie przeznaczony na działalność leczniczą, czyli np. na świadczenia zdrowotne, remonty i zakup sprzętu. Regulacja ta nie będzie dotyczyła spółek, w których w dniu wejścia w życie ustawy podmioty publiczne nie posiadały 100 proc. udziałów albo akcji.

Rozszerzony na spółki Skarbu Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego ma być też zakaz zbywania udziałów albo akcji podmiotom prywatnym (aktualnie dotyczy on jedynie spółek utworzonych i prowadzonych przez uczelnie medyczne). Resort argumentuje, że umożliwi to "zahamowanie niekontrolowanego przez państwo procesu zbywania przez niektóre jednostki samorządu terytorialnego udziałów i akcji".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH