MZ: po przyjęciu pakietu ustaw kolejki do świadczeń będą mniejsze

Dane z raportu NIK dotyczącego kolejek do świadczeń medycznych nie są do końca aktualne. Dodatkowe kontrole przeprowadzi NFZ - informuje resort zdrowia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno poinformował, że resort sprawdził sytuację w kilku szpitalach, o których wspomina raport NIK.

 Okazało się, że dane nie są do końca aktualne, bo kolejki były 2-3 razy krótsze. Wydaliśmy tzw. rozporządzenie kolejkowe. Zgodnie z nim w szpitalach może być tylko jedna kolejka do danego świadczenia, oczekujący powinni być podzieleni na przypadki pilne i stabilne. Wiemy, że to rozporządzanie nie jest przestrzegane. Kontrole przeprowadza NFZ –  podkreślił Olechno.

Resort chce, by od stycznia 2011 r. obowiązywała nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która nakłada na szpitale obowiązek przekazywania nie tylko liczby oczekujących na zabiegi, ale także ich numerów PESEL. Umożliwi to lepszy monitoring kolejek i pozwoli wyeliminować patologie.

Zdaniem rzecznika MZ, do skrócenia kolejek przyczynią się także ustawy, które resort przedstawia w pakiecie zdrowotnym.

 Kluczowe jest przekształcenie szpitali w spółki, w których dyrektor będzie menadżerem ponoszącym pełną odpowiedzialność za sytuację w szpitalu. Ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności, a tym samym podniesie jakość świadczeń i skróci czas oczekiwania na zabiegi. Także likwidacja stażu podyplomowego lekarzy i skrócenie okresu specjalizacji sprawi, że szybciej będą oni podejmowali pracę, a tym samym zwiększy się dostępność do świadczeń –  powiedział Olechno.

Jak wynika z raportu NIK, listy oczekujących na zabiegi często były prowadzone nierzetelnie i nieprawidłowo. W 20 proc. skontrolowanych placówek przyjmowano pacjentów spoza listy, gdy nie było wskazań medycznych. A w 40 proc. kolejność wykonywanych świadczeń nie zawsze była zgodna z kolejnością zgłoszeń pacjentów.

Np. w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus w Warszawie w Poradni Urazowo-Ortopedycznej w sierpniu 2009 r. przyjęto 60 pacjentów bez kolejki (prawie 38 proc. pacjentów przyjętych w tym miesiącu), z czego tylko 9 to przypadki pilne. W Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku na Oddziale Urologii w kwietniu 2009 r. bez kolejki przyjęto 40 osób (42 proc. ogółu przyjętych), w maju 44 osoby (53 proc. przyjętych), w czerwcu 39 osób (47 proc. ogółu przyjętych). W Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu w 33 przypadkach określanych jako „stabilne” (24 proc. badanych) ustalanie kolejności przyjęć nie następowało na podstawie kolejności zgłoszeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH