MZ opublikowało projekt dotyczący sieci szpitali po konsultacjach publicznych MZ opublikowało projekt dotyczący sieci szpitali po konsultacjach publicznych

Jak już informowaliśmy, resort zdrowia opublikował projekt ws. utworzenia sieci szpitali w wersji skierowanej na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, a także projekty rozporządzeń MZ i zarządzeń prezesa NFZ na temat nowego finansowania szpitali. PAP omawia genezę i szczegóły projektów.

Pod koniec września ministerstwo zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt zakładający utworzenie tzw. sieci szpitali. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Resort zdrowia informował wcześniej, że ok. 85 proc. środków przeznaczonych na lecznictwo szpitalne będzie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe środki będą dzielone w ramach konkursów.

Projekt ten spotkał się z krytyką m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prywatnych szpitali. Wskazywano np., że zmiana finansowania szpitali będzie działać na nie demotywująco i zmniejszy dostępność do świadczeń. Krytykowano także tempo wprowadzania zmian.

W piątek (23 grudnia) resort opublikował projekt nowelizacji w wersji skierowanej na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ministerstwo przedstawiło także projekty rozporządzeń wykonawczych MZ oraz projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków umów, zaznaczając, że dokumenty te "będą podlegały dalszemu procesowi uzgodnień, konsultacji i opiniowania".

Projektowana ustawa zakłada utworzenie systemu podstawowego, szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

"Zawieranie umów na realizację tych świadczeń w trybie konkursu ofert lub rokowań, pozostanie jako rozwiązanie o charakterze subsydiarnym" - wskazano w projekcie. Zgodnie z projektem dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ przeprowadzi konkursy ofert na świadczenia, w zakresie których potrzeby zdrowotne na terenie danego województwa nie będą właściwie zaspokojone.

Nie zmienią się natomiast zasady kontraktowania świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, a także tej części rehabilitacji i AOS, która nie zostanie włączona do PSZ.

W PSZ będą mogły znaleźć się szpitale, w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także posiadać przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH