MZ odpowiada: cytologia może być zakontraktowana i realizowana w cytomammobusie

Podkarpacki oddział Funduszu odmówił zakontraktowania przesiewowych badań cytologicznych wykonywanych w cytomammobusie, twierdząc, że nie pozwalają na to przepisy. Resort zdrowia odpowiada: pozwalają.

Jak pisaliśmy na początku stycznia, NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji „SOS Życie”, od 7 lat wykonujący badania cytologiczne w mobilnym punkcie, otrzymał od Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pismo, w którym Fundusz stwierdza, że placówka prowadzi „nielegalne udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy (...) w mammobusie”.

Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału Funduszu, tłumacząc portalowi rynekzdrowia.pl skąd takie stanowisko, powoływał się na rozporządzenie MZ z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych oraz odpowiednie zarządzenie prezesa NFZ nr 57/2009/DSOZ stanowiące, iż świadczenie to może być realizowane wyłącznie w trybie ambulatoryjnym w poradni ginekologiczno-położniczej, a nie w mammobusie.

Resort odpowiada
Tymczasem w Polsce pracują cztery cytomammobusy należące do uznanych publicznych ośrodków onkologicznych. Trzy z nich mają zakontraktowane świadczenia cytologiczne. Jeden nie. Podobnie jak mielecki NZOZ. Zwróciliśmy się z pytaniem o te rozbieżności do Ministerstwa Zdrowia.

W piśmie do redakcji Rynku Zdrowia rzecznik resortu Piotr Olechno poinformował, że „Pobranie materiału do przesiewowego badania cytologicznego jest realizowane przez świadczeniodawcę w ramach porady zabiegowo-diagnostycznej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w zakresie położnictwa i ginekologii. Tym samym Fundusz może zawrzeć umowę z zakładem opieki zdrowotnej, który posiada komórki organizacyjne, zarejestrowane pod kodem resortowym odpowiadającym profilowi położnictwo i ginekologia. Powyższe oznacza, że badanie cytologiczne może być zakontraktowane i  realizowane w cytomammobusie, o ile zostanie on zarejestrowany jako komórka organizacyjna w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej”.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia wystosowało zapytanie do Narodowego Funduszu Zdrowia o zasadność odmowy NFZ kontraktacji świadczeń w tym zakresie ze świadczeniodawcami z województw mazowieckiego i podkarpackiego.

Jedni badają, inni nie mogą
Jak przypomina rzecznik resortu, w Polsce funkcjonuje 5 cytomammobusów: w Centrum Onkologii w Warszawie, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie i Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Ponadto w województwie podkarpackim świadczenia cytologiczne w systemie mobilnym realizował Niepubliczny ZOZ Fundacji SOS Życie, posiadający również własny cytomammobus.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH