MZ o zmianach w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia MZ o zmianach w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia. Fot. Archiwum

Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego minister zdrowia przedstawił partnerom społecznym zmiany wprowadzone w projekcie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jak już informowaliśmy, minister zdrowia spotkał się w środę (28 września) w Centrum Partnerstwa Społecznego - Dialog ze związkowcami i pracodawcami. Tematem rozmowy były zmiany w systemie wynagrodzenia pracowników służby zdrowia.

Czytaj: Radziwiłł: podwyżki dla pracowników podmiotów leczniczych już w przyszłym roku

Opublikowane w czwartek (29 września) na stronie MZ zmiany uwzględniają trzy bardzo istotne postulaty partnerów społecznych. Dotyczą one:

szybszego otrzymania pierwszych podwyżek przez pracowników, którzy zarabiają najmniej; uwzględnienia w projekcie przepisów sytuacji pracowników niemedycznych; uwzględnienie w procesie podwyższania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych wzrostów wynagrodzeń realizowanych na mocy rozporządzenia o OWU.

Ustawa wprowadza gwarantowany (chroniony przez prawo) poziom najniższych wynagrodzeń zasadniczych dla poszczególnych grup zawodowych pracowników medycznych, którzy są zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Regulacje te dotyczą:

wszystkich pracowników medycznych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w podmiocie leczniczym; osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które biorą bezpośredni udział w wykonywaniu zadań Inspekcji.

Projekt, który przedstawił minister Konstanty Radziwiłł, przyspiesza termin otrzymania pierwszych podwyżek do 1 lipca 2017 r. Ta zmiana uwzględnia stanowisko strony społecznej - nie zgadzała się ona na wcześniejszą propozycję tego terminu.

Minimalny, pierwszy wzrost wynagrodzeń został określony na 10% kwoty, która stanowi różnicę między najniższym wynagrodzeniem określonym w ustawie, a zasadniczym wynagrodzeniem danego pracownika. Dzięki temu, że obowiązek stopniowego podwyższania wynagrodzeń, które są niższe od najniższego wynagrodzenia określanego w ustawie, zostanie uregulowany - pracownicy, którzy zarabiają najgorzej, dostaną podwyżki już w pierwszym półroczu obowiązywania ustawy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH