Na stronie internetowej, w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi projektu nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wyjaśnia, że dla pacjentów nowelizacja stwarza możliwość uzyskania za dopłatą także wyrobów medycznych wyższej jakości.

MZ informuje, że Ministerstwo analizuje kwestie związane z dostosowaniem wyrobów medycznych do potrzeb pacjentów i wymagań wynikających ze stanu ich zdrowia. Rozważane jest m.in. uszczegółowienie przepisów. Resort dołoży także starań, by wypracować rozwiązania, które zagwarantują pacjentom ze stomią realizację ich prawa do prowadzenia aktywnego życia. W tym też celu zostały wydłużone konsultacje projektu do 25 lipca, aby każdy zainteresowany mógł zapoznać się z projektem i zgłosić swoje uwagi.

Ministerstwo podkreśla, że celem projektowanych zmian jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych, maksymalnie zmniejszenie dopłaty pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także zapewnienie pacjentom dostępu do wyrobów o najwyższej potwierdzonej jakości.

Jak informuje resort nową procedurą zostanie objęta część grup wyrobów medycznych, wskazanych przez ministra zdrowia w rozporządzeniu. Przed jego wydaniem minister zasięgnie opinii prezesa AOTMiT. Rozporządzenie to będzie poddane szerokim konsultacjom społecznym.

Nowelizacja nie będzie skutkowała dodatkowymi kosztami dla podmiotów, z których wyrobów medycznych korzystają obecnie pacjenci w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ (także w ramach hospitalizacji).

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH